Jazykové pobyty v Anglii

Informace o Anglii, Skotsku a Walesu

Na co se připravit při odjezdu na jazykový pobyt v Anglii? 

Jak se do Británie dostat, jaké potřebujete doklady, kolik peněz si vyměnit, jaké čekat počasí a co si zabalit.

V článku se dozvíte:

Jak do Anglie

Mezi Prahou a Londýnem létají letadla na denní bázi. Výhodou je, že do Anglie je možné se dostat z různých koutů České republiky (Brno, Ostrava, Pardubice) a to díky nízkonákladovým společnostem jako je Ryanair, EasyJet nebo WizzAir. 

Přímé lety trvají zpravidla kolem 2 hodin času. Zpáteční letenka s odbaveným zavazadlem zpravidla stojí v letní sezóně sezóně kolem 7 000 Kč, mimo léto se lze dostat i na částky nižší.

Doklady pro vstup do Spojeného Království

Po odchodu Británie z Evropské Unie se změnily také podmínky pro vstup. Pro klasické pobyty v délce do 3 měsíců není třeba zajišťovat vízum a českým a slovenským studentům stačí platný cestovní pas. 

Pro pobyty delší je třeba vyřídit studentské vízum. Ti, kteří nemají občanství ze zemí EU je třeba vyřídit cestovní vízum i na pobyty kratší.

Aktuální podmínky vstupu do Velké Británie je možné sledovat na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Plánovaná změna podmínek vstupu do Spojeného Království

V průběhu roku 2024 Velká Británie plánuje postupně zavádět Elektronické cestovní oprávnění, aktuálně neplatí pro občany EU, brzo ale očekáváme, že se toto změní.
ETA, jak je systém nazýván, bude elektronické oprávnění, které umožní vstup do Británie.
Po získání oprávnění můžete v Británii: po dobu maximálně 6 měsíců na jeden vstup cestovat, navštěvovat rodinu a známé, studovat v jazykových školách, nebo řešit obchodní záležitosti.
Cena oprávnění vstupu bude 10 GBP a platit bude na 2 roky.

K vyplnění budete potřebovat údaje o osobě, která cestuje, včetně čísla platného cestovního pasu!
Jakmile žádost odešlete a zaplatíte, nelze žádost stornovat a peníze dostat zpět. 
Informace můžete sami sledovat přímo na stránkách Vlády Velké Británie, zde. (https://www.gov.uk/guidance/apply-for-an-electronic-travel-authorisation-eta)

Ohledně ETA situaci monitoruji a svým klientům dodám informace, jakmile bude i pro občany EU ETA povinná.

Doklady při pobytu

Při pohybu v Británii doporučím u sebe nosit především kartičku od jazykové školy. Některé školy Vám vytisknou kartičku i s fotografií. Kartičky jazykových škol, mimo potvrzení identity, mohou zajistit například levnější oběd v některé z restaurací, nebo poskytnout další výhody.

Pasy je dobré nechávat na ubytování, bezpečně uložené v kufru. 

Pamatujte, že ve Velké Británii nejste povinni u sebe doklad totožnosti nosit.

Edinburgh, ulice

Co si zabalit na jazykový pobyt

Obsah kufru je jistě třeba přizpůsobit ročnímu období. V létě je třeba zabalit i opalovací krém a letní oblečení, zároveň ale nezapomeňte na bundu a třeba mikinu. Anglické domy jsou chladnější, než známe od nás. Doporučuji proto vždy i papuče a třeba teplejší ponožky a pyžamo.

Co si zabalit?

  • Cestovní doklady, peníze na dobu pobytu
  • Potvrzení od jazykové školy a informace o helplince
  • Prázdný sešit a psací potřeby do výuky
  • Redukci do zásuvky, případně rozdvojku
  • Vlastní sprchové gely, šampony a ostatní hygienické pomůcky
  • Opalovací krém, krém po opalování
  • Vlastní ručník
  • Vhodnou obuv (na léto sandály, tenisky a obuv domácí)
  • Dostatek oblečení na celý týden
  • Základní léky a náplasti

Úřední jazyk - angličtina

Úředním jazykem ve Spojeném Království je angličtina. 

Někteří britskou angličtinu považují za tu jedinou správnou, toto tvrzení je možná docela odvážné, protože i v jiných zemích se v jazykových školách učí „správná“ angličtina. 

Pravdou zůstává, že v případě, že se snažíte připravit na některé zkoušky, je právě britská angličtina ta, která se testuje. S materiály původem z Británie se setkáváme v jazykových školách i na školách základních a středních. 

Jaký jazykový pobyt pro Vás bude nejlepší? Otestujte se!

Pomocí našeho testu lépe pochopíte, v jaké jazykové škole Vám bude dobře a která splní všechny vaše požadavky.
Test je zdarma a zabere pár minut.

Doprava ve Velké Británii

V celé Velké Británii se jezdí vlevo, toto ze začátku pobytu může způsobit úsměvné situace a nebo ujetí autobusu, protože budete stát na zastávce ve špatném směru. Během pár prvních dní si ale na dopravu zvyknete.

V Anglii se můžete dopravovat různými způsoby, velmi rozšířená je železnice, autobusová doprava i taxíky.

Jazykové školy nabízí službu transferu (vyzvednutí na letišti při příletu), která cestování první den do ubytování značně zjednodušuje. Zvažte tuto možnost na příjezd. Pro děti do 18 let zpravidla bývají transfery povinnou součástí balíčku.

Cestování vlakem
Vlaky ve Velké Británii obsluhuje National Rail, která se dělí na několik menších společností s lokální působností. Vlaky jezdí na čas, jízdenky lze pořídit přímo na nádraží, u průvodčího s příplatkem, nebo ideálně v předstihu online.

Cestování autobusem
Každé město má svoji hromadnou dopravu, která obsluhuje města a nejbližší okolí. Meziměstské autobusy jsou obsluhovány různými společnostmi. Nejrozšířenější jsou autobusy National Express, případně poté Omio. Jízdenky doporučuji pořídit s předstihem online. U řidiče je možné jízdenku také zakoupit, některé spoje ale už neberou hotovost.

Taxíky
I v Británii ve větších městech jezdí například Uber. Občané ale zpravidla podporují místní taxi služby – číslo na ně je možné získat přímo od jazykových škol. Některé jazykové školy mají i vyjednané lepší sazby pro své studenty, zeptejte se.

Měna - GBP

V Anglii se platí britskými librami. Anglicky se řekne jedna libra „pound“. Libra má 100 pencí (tzv. „p“). V posledních letech probíhala výměna starých bankovek. Všechny platné bankovky jsou aktuálně plastové a mají průhledné kolečko. 

Výměnu peněz doporučuji provést již v České republice a na pobyt odjíždět s hotovostí. Kurzy tak bývají výhodnější. Pokud potřebujete vybrat peníze z automatu, doporučím vybírat přímo z automatů bank, nikoliv z automatů označených pouze jako ATM, které si strhávají vysoké poplatky za výběr. 

V Británii je velmi populární platit platební kartou. Některé veřejné toalety už v hotovosti nezaplatíte, proto na pobyt doporučuji kartu s sebou vzít. Pokud platíte částku do 100 GBP je možné zaplatit bezkontaktně. Na větší nákupy je ale třeba kartu vložit do terminálu a zadat PIN.

Počasí ve Velké Británii

Svým studentům často říkám, že „počasí v Anglii není takové, jako se zdá být za oknem.“ 

Díky vlivu oceánu je počasí v Británii nevyzpytatelné. Ráno svítí sluníčko, kolem oběda prší a večer si opět můžete užít krásný západ slunce nad mořem, který okoření silný vítr.

Zpravidla platí, že do Británie je dobré zvažovat podobné oblečení, jako nosíme v různých ročních obdobích i u nás. Plus zvažovat nepromokavé věci. 

V zimě teploty padají k nule a při větru může být pocitově velká zima. Na jaře se teploty drží kolem 15°C, v létě šplhají nárazově až k 28° a podzim přináší opět teploty kolem 13°C. 

Zvažujte i přímo lokalitu. Ve Skotsku je zima větší, letní teploty se drží kolem 20°, můžete očekávat více zatažených dní a více deště, v zimě není výjimkou sníh. Na jižním pobřeží si můžete užít docela dost slunečných dní, které střídá déšť a zataženo.

Svátky v Anglii

Ve státní svátky se nekoná jazyková výuka. Při zvažování svého termínu mějte toto na paměti. Jazykové kurzy, které nejsou uskutečněny z důvodu státního svátku, nejsou nahrazeny.

Termíny státních svátků lze ověřit na stránkách vlády.

Ceny základního zboží a potravin v Anglii

Sladké nápoje, 0,5 litrů cca 1,20 GBP
Sladké tyčinky kolem 1 GBP
Káva „take away“ kolem 2,5 GBP
Pečivo – dle výběru, klasické croissanty kolem 1 GBP
Brambůrky svačinové balení kolem 1 GBP
Připravený sendvič kolem 2 GBP
Hlavní chod v běžné restauraci včetně nápoje cca 8 GBP
Hygienické potřeby jsou cenově srovnatelné s aktuálními cenami v ČR
Ceny alkoholu za poslední dobu vzrostly, pivo v restauraci si zde dáte cca za 4 GBP.

Na týdenní pobyt v případě, že máte zajištěnou stravu doporučuji cca 70–100 GBP, se kterými lze pěkně vyžít. Pokud jedete na pobyt bez obědů, doporučím počítat s částkami od 8 GBP na obědy, to ale záleží, jak si obědy představujete. Sendvič s kouskem ovoce a vodou lze zakoupit v částkách do 5 GBP.

Otvírací doby v Anglii

Vzhledem k volnému času, který při jazykových pobytech v zahraničí klasicky máte je nedílnou součástí i nakupování. Někteří se oddávají nákupům oblečení, jiní si vystačí s nákupy drobností – něco na zub, voda/nápoje, či základních hygienických potřeb. 

Ve Velké Británii se nachází velké množství obchodů s oblečením, elektronikou. Velká nákupní centra jsou zpravidla na okraji měst. Velké značky ale mají svoje obchody také v centru města. 

Supermarkety jsou otevřené cca od 6:00 do 22:00, menší obchody mívají otevírací dobu velmi podobnou.
V neděli ale zpravidla obchody ve městech zavírají kolem 4. hodiny odpolední.

Nejčastější dotazy

Jazykový pobyt je pobyt v zahraničí, kde navštěvujete kurzy v jazykové škole a používáte zvolený cizí jazyk při výuce i ve svém volném čase. Je to nejintenzivnější způsob učení se cizího jazyka, který si můžete dopřát.

Cena jazykového pobytu se odvíjí od zvolené jazykové školy, intenzity kurzů, zvoleného ubytování. Obecně ale lze říci, že týden na jazykovém pobytu pro rok 2024 stojí zhruba 17 000 Kč na týden.

Ano, každá jazyková škola má vlastní ceníky a jazykové kurzy v Anglii jsou zpravidla dražší, než na Maltě a Kypru. Pro přesnější cenové porovnání se podívejte na stránky jednotlivých jazykových škol.

Nejčastěji studenti volí ubytování v hostitelských rodinách, oblíbené jsou ale i rezidence a hotely, nebo studentské domy. Ubytování na jazykovém pobytu si zvolíte sami.

Studenti na jazykové pobyty nejčastěji létají pravidelnými linkami, případně využívají vlaků a dálkových autobusů (to pro Rakousko a Německo). V cílové destinaci na nádraží, nebo letišti Vás vyzvedne pracovník školy a dopraví do ubytování, tato služba se nazývá transfer.

Jazykový pobyt ocení všechny věkové skupiny. Je vhodný pro každého, kdo rád cestuje, poznává nová místa a k tomu ví, že znalost cizích jazyků otevírá obzory a možnosti.

Ano, jazyky v zahraničí mohou ve vypsaných termínech studovat i začátečníci. Ptejte se po jazykových školách, které kurzy pro začátečníky nabízí.

Jazykové školy nabízí kurzy s programem pro děti od 9 let, některé i pro děti od 2 let. Nejčastěji ale vyráží děti od 13 let a výše. Školy ale mají kurzy i pro dospělé a některé vypisují i speciální termíny pro věkovou kategorii 25+, nebo 50+.

Budete navštěvovat kurzy jazyka a volný čas bude plně ve vaší režii – můžete se účastnit programu, který nabízí jazykové školy, jít si zaplavat, do galerie, nebo do kina se spolužáky.

Na začátku pobytu vyplníte test jazykových znalostí, jazyková škola Vás zařadí do takové skupiny na výuku, kde jsou stejně pokročilí, jako vy sami. Proto se nemusíte bát, že nebudete ve výuce rozumět.

Ano, je možné požádat školu o společné ubytování. Jazykové školy ale ctí při ubytování pohlaví studentů – proto do jednoho pokoje neumístí chlapce a dívku. Leda by byli pár.

Jazykový pobyt se nekupuje jako dovolená, nečekejte nabídky ubytování, termínů a last minute. Promyslete si, jaký jazyk chcete studovat, jaké ubytování by Vám vyhovovalo a zeptejte se! Pokud tápete, zkuste náš test, který Vám pomůže s výběrem.

Ideální doba je cca půl roku až 3 měsíce před pobytem. Čím dřív, tím je větší pravděpodobnost, že ve vybraném termínu bude škola mít volno v ubytování a vybraných lekcích. Nejvíce se vyplatí jazykový pobyt zajišťovat ještě na podzim (říjen) na další rok – jazykové pobyty nabízí lepší ceny.

Vybrané jazykové pobyty

British Study Centres, Edinburgh

ELC Eastbourne

Bayswater Brighton

Vyplňte kontaktní údaje níže a výsledek testu vám zašleme na email.