Jazykové pobyty v Rakousku

Informace o Rakousku

Na co se připravit při odjezdu na jazykový pobyt do Rakouska?

Jak se do Rakouska dostat, jaké potřebujete doklady, kolik peněz si vyměnit, jaké čekat počasí a co si zabalit.

Actilingua, Rakousko, jazykový pobyt pro děti do 19 let, léto

V článku se dozvíte:

Jak do Rakouska

Do Rakouska je nejvýhodnější vyrazit autobusem, nebo vlakem. Spoje jsou pravidelné na denní bázi se do Rakouska dostanete snadno snad ze všech koutů České republiky.

Případně je možné jako dopravu na jazykový pobyt využít také vlastní vůz. V případě pobytu pro dítě je možné dítě osobně do školy dopravit autem a následně vyzvednout.

Doklady pro vstup do Rakouska

Rakousko je členem Evropské unie a Schengenského prostoru, takže pro vstup do země není třeba zajišťovat vízum ani cestovní pas. Českým a slovenským studentům stačí platný občanský průkaz. Pro pobyty delší než 90 dní je třeba se zaregistrovat na místním cizineckém úřadě a získat certifikát o registraci. Ti, kteří nemají občanství ze zemí EU je třeba vyřídit cestovní vízum i na pobyty kratší.

Aktuální podmínky vstupu do Rakouska je možné sledovat na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Doklady při pobytu

Při pohybu v Rakousku doporučuji u sebe nosit především kartičku od jazykové školy. Některé školy vám vytisknou kartičku i s fotografií. Kartičky jazykových škol, mimo potvrzení identity, mohou zajistit například levnější oběd v některé z restaurací, nebo poskytnout další výhody.

To vše se dozvíte od jazykové školy při začátku pobytu.

Co si zabalit na jazykový pobyt

Obsah kufru je jistě třeba přizpůsobit ročnímu období a i konkrétnímu místu, kde se budete učit němčinu. V létě je třeba zabalit i opalovací krém a letní oblečení, zároveň ale nezapomeňte na lehčí bundu a třeba mikinu. V zimě je třeba počítat s kabáty a bundami. Podrobnější informace o počasí naleznete níže.

Co si zabalit?

  • Cestovní doklady, peníze na dobu pobytu
  • Potvrzení od jazykové školy a informace o helplince, případně potvrzení transferu, pokud jste objednali
  • Prázdný sešit a psací potřeby do výuky
  • Vlastní sprchové gely, šampony a ostatní hygienické pomůcky
  • Opalovací krém, krém po opalování
  • Vlastní ručník
  • Vhodnou obuv (na léto sandály, tenisky a obuv domácí)
  • Dostatek oblečení na celý týden
  • Základní léky a náplasti

Úřední jazyk - němčina

Úředním jazykem v Rakousku je němčina. 

Pro všechny, kdo se učí německy je, Rakousko ideální destinací, kde si můžete procvičit jazyk v reálných situacích a poznat bohatou kulturu a historii této země a to i pokud se němčinou teprve začínáte. V jazykových školách se učí standardní němčina. S rakouskou němčinou se spíše potkáte mimo školu, v případě, že byste vyrazili mezi „místňáky“.

V turisticky známých destinacích (Vídeň i Salcburk) se domluvíte také anglicky – v restauracích, kinech a památkách. Dokonce některé památky ve svých zvukových průvodcích mají češtinu. Musím vám ale výrazně doporučit, v těchto případech volit němčinu – i toto je způsob výuky jazyka.

Jaký jazykový pobyt pro Vás bude nejlepší? Otestujte se!

Pomocí našeho testu lépe pochopíte, v jaké jazykové škole Vám bude dobře a která splní všechny vaše požadavky.
Test je zdarma a zabere pár minut.

Doprava v Rakousku

Rakousko má výbornou síť dálnic, stejně jako Německo a zároveň spolehlivé vlaky, dále se lze dopravovat autobusy, metrem ve Vídni, tramvají nebo taxíky.

V případě příjezdu na jazykový pobyt při zařízení i ubytování od jazykové školy, můžete využít službu transferu (vyzvednutí na letišti/nádraží při příletu), která cestování první den do ubytování značně zjednodušuje. Zvažte tuto možnost na příjezd. Pro děti do 18 let bývají transfery povinnou součástí balíčku.

 

Cestování vlakem

Vlaky v Rakousku obsluhuje společnost ÖBB, která nabízí rychlé, pohodlné a cenově dostupné spojení mezi městy. Vlaky jezdí na čas, jízdenky lze pořídit přímo na nádraží, u průvodčího s příplatkem, nebo ideálně v předstihu online.

 

Cestování autobusem

Městskou a meziměstskou dopravu autobusy zajišťuje několik společností, jako jsou například Flixbus, BlaBlaBus nebo Eurolines. Autobusy jsou levnější než vlaky, ale také pomalejší a méně pohodlné. Jízdenky lze koupit na nádražích, u řidiče nebo online – vždy se informujte dle zvoleného dopravce, postupy nákupy jízdenek se mohou lišit.

 

Taxíky

Taxíky jsou v Rakousku dostupné a relativně drahé. Můžete je zastavit na ulici, najít na stanovištích nebo objednat telefonicky nebo přes různé aplikace.

Měna - EUR

Používanou měnou v Rakousku je euro.

Pokud plánujete cestu do Rakouska, doporučuji výměnu peněz provést již v České republice a na pobyt odjet s hotovostí. Kurzy tak bývají výhodnější. Pokud potřebujete vybrat peníze z bankomatu, doporučuji vybírat přímo z bankomatů bank, nikoliv z bankomatů označených pouze jako ATM, které si strhávají vysoké poplatky za výběr.

V Rakousku na většině míst již zaplatíte také platební kartou. Pokud platíte částku do 25 EUR, je možné zaplatit bezkontaktně. Na větší nákupy je ale třeba kartu vložit do terminálu a zadat PIN. Právě díky rozšířeným možnostem platit kartou, studentům vždy doporučuji vyměnit spíše menší částku hotovosti (třeba 20 EUR/týden) a na většinu nákupů používat platební kartu.

Počasí v Rakousku

Počasí v Rakousku se liší podle regionu.

V oblastech u pobřeží a na jihu Rakouska je klima mírné, což znamená mírná léta a mírné zimy.

Vnitrozemí Rakouska má kontinentální klima s horkými lety a chladnými zimami. V oblastech u pobřeží a na jihu Rakouska se teploty v létě pohybují kolem 25°C, zatímco v zimě se drží kolem -5°C. Vnitrozemí Rakouska má v létě teploty kolem 30°C a v zimě kolem -10°C.

V horských oblastech můžete očekávat chladnější počasí a v zimě sníh.

Svátky v Rakousku

Státní svátky v Rakousku se dělí na státní a regionální. Jazykové školy nemusí v den státního svátku vypisovat výuku, proto doporučuji si zkontrolovat termín pobytu s plánovanými svátky v dané destinaci. Výuka často nebývá nahrazena.

Pěkný rozpis státních svátků v Rakousku najdete například zde.

Ceny základního zboží a potravin v Rakousku

Ceny základního zboží a potravin v Rakousku se mohou lišit v závislosti na regionu a konkrétním městě. Níže uvádím přibližné ceny některých potravin v Salcburku, které mohou sloužit jako orientační:

Sladké nápoje, 0,5 litrů cca 1,20 EUR.

Sladké tyčinky kolem 1 EUR.

Káva „take away“ kolem 2,5 EUR.

Pečivo – dle výběru, klasické croissanty kolem 1 EUR.

Brambůrky svačinové balení kolem 1 EUR.

Připravený sendvič kolem 2 EUR.

Hlavní chod v běžné restauraci včetně nápoje cca 10 EUR.

Hygienické potřeby jsou cenově srovnatelné s aktuálními cenami v ČR.

Ceny alkoholu se mohou lišit v závislosti na místě a druhu alkoholu. V Rakousku si můžete dát pivo v restauraci cca za 3 EUR.

Otvírací doby v Rakousku

Při jazykovém pobytu budete mít i vlastní volný čas, který lze využít cestováním, poznáváním, případně i nákupy. Většina obchodů je otevřena od pondělí do pátku od 9:00 do 18:00. Menší obchody mívají otevírací dobu velmi podobnou. V sobotu jsou obchody otevřené do 14:00 nebo 16:00.

V neděli jsou obchody zpravidla zavřené, s výjimkou některých obchodů v turistických oblastech, které mohou být otevřené omezeně.

Nejčastější dotazy

Jazykový pobyt je pobyt v zahraničí, kde navštěvujete kurzy v jazykové škole a používáte zvolený cizí jazyk při výuce i ve svém volném čase. Je to nejintenzivnější způsob učení se cizího jazyka, který si můžete dopřát.

Cena jazykového pobytu se odvíjí od zvolené jazykové školy, intenzity kurzů, zvoleného ubytování. Obecně ale lze říci, že týden na jazykovém pobytu pro rok 2024 stojí zhruba 17 000 Kč na týden.

Ano, každá jazyková škola má vlastní ceníky a jazykové kurzy v Anglii jsou zpravidla dražší, než na Maltě a Kypru. Pro přesnější cenové porovnání se podívejte na stránky jednotlivých jazykových škol.

Nejčastěji studenti volí ubytování v hostitelských rodinách, oblíbené jsou ale i rezidence a hotely, nebo studentské domy. Ubytování na jazykovém pobytu si zvolíte sami.

Studenti na jazykové pobyty nejčastěji létají pravidelnými linkami, případně využívají vlaků a dálkových autobusů (to pro Rakousko a Německo). V cílové destinaci na nádraží, nebo letišti Vás vyzvedne pracovník školy a dopraví do ubytování, tato služba se nazývá transfer.

Jazykový pobyt ocení všechny věkové skupiny. Je vhodný pro každého, kdo rád cestuje, poznává nová místa a k tomu ví, že znalost cizích jazyků otevírá obzory a možnosti.

Ano, jazyky v zahraničí mohou ve vypsaných termínech studovat i začátečníci. Ptejte se po jazykových školách, které kurzy pro začátečníky nabízí.

Jazykové školy nabízí kurzy s programem pro děti od 9 let, některé i pro děti od 2 let. Nejčastěji ale vyráží děti od 13 let a výše. Školy ale mají kurzy i pro dospělé a některé vypisují i speciální termíny pro věkovou kategorii 25+, nebo 50+.

Budete navštěvovat kurzy jazyka a volný čas bude plně ve vaší režii – můžete se účastnit programu, který nabízí jazykové školy, jít si zaplavat, do galerie, nebo do kina se spolužáky.

Na začátku pobytu vyplníte test jazykových znalostí, jazyková škola Vás zařadí do takové skupiny na výuku, kde jsou stejně pokročilí, jako vy sami. Proto se nemusíte bát, že nebudete ve výuce rozumět.

Ano, je možné požádat školu o společné ubytování. Jazykové školy ale ctí při ubytování pohlaví studentů – proto do jednoho pokoje neumístí chlapce a dívku. Leda by byli pár.

Jazykový pobyt se nekupuje jako dovolená, nečekejte nabídky ubytování, termínů a last minute. Promyslete si, jaký jazyk chcete studovat, jaké ubytování by Vám vyhovovalo a zeptejte se! Pokud tápete, zkuste náš test, který Vám pomůže s výběrem.

Ideální doba je cca půl roku až 3 měsíce před pobytem. Čím dřív, tím je větší pravděpodobnost, že ve vybraném termínu bude škola mít volno v ubytování a vybraných lekcích. Nejvíce se vyplatí jazykový pobyt zajišťovat ještě na podzim (říjen) na další rok – jazykové pobyty nabízí lepší ceny.

Vybrané jazykové pobyty

Vyplňte kontaktní údaje níže a výsledek testu vám zašleme na email.