Jazykové pobyty ve Španělsku

Informace o Španělsku

Na co se připravit při odjezdu na jazykový pobyt do Španělska?

Způsoby dopravy do Španělska, jaké doklady vyřídit, zda je nutné si měnit peníze, jaké čekat počasí a co si zabalit na jazykový pobyt. To vše se dočtete v tomto článku.

V článku se dozvíte:

Jak do Španělska

Do Španělska je časově nejvýhodnější letět a to ideálně z Prahy, nebo Bratislavy, či Vídně. Spoje jsou pravidelné, a posílené v letních měsících.

Přímé lety trvají zpravidla kolem 3 hodin času. Letenka do Španělska a zpět s odbaveným zavazadlem vychází na cca 6 500 Kč, a mimo sezónu lze zakoupit letenky i výhodnější.

Doklady pro vstup do Španělska

Španělsko je členem Evropské unie a Schengenského prostoru, takže pro vstup do země není třeba zajišťovat vízum ani cestovní pas. Českým a slovenským studentům stačí platný občanský průkaz.

Pro pobyty delší než 90 dní je třeba se zaregistrovat na místním cizineckém úřadě a získat certifikát o registraci. Ti, kteří nemají občanství ze zemí EU je třeba vyřídit cestovní vízum i na pobyty kratší.

Aktuální podmínky vstupu do Španělska je možné sledovat na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Doklady při pobytu

Při pohybu ve Španělsku doporučuji u sebe nosit především kartičku od jazykové školy. Některé školy vám vytisknou kartičku i s fotografií. Kartičky jazykových škol, mimo potvrzení identity, mohou zajistit například levnější oběd v některé z restaurací, nebo poskytnout další výhody. 

To vše se dozvíte od jazykové školy při začátku pobytu.

Malaga Malaca Instituto

Co si zabalit na jazykový pobyt

Obsah kufru je jistě třeba přizpůsobit ročnímu období a i konkrétnímu místu, kde se budete učit španělštinu. V létě je třeba zabalit i opalovací krém a letní oblečení, zároveň ale nezapomeňte na lehčí bundu a třeba mikinu (večery od října do května bývají chladnější). Podrobnější informace o počasí naleznete níže.

Co si zabalit?

  • Cestovní doklady, peníze na dobu pobytu
  • Potvrzení od jazykové školy a informace o helplince, případně potvrzení transferu, pokud jste objednali
  • Prázdný sešit a psací potřeby do výuky
  • Vlastní sprchové gely, šampony a ostatní hygienické pomůcky
  • Opalovací krém, krém po opalování
  • Vlastní ručník
  • Vhodnou obuv (na léto sandály, tenisky a obuv domácí)
  • Dostatek oblečení na celý týden
  • Základní léky a náplasti

Úřední jazyk - španělština

Úředním jazykem ve Španělsku je španělština. 

Španělština je jeden z nejrozšířenějších jazyků na světě, mluví jím přes 500 milionů lidí. Existují různé varianty španělštiny, které se liší výslovností, slovní zásobou a gramatikou. V Španělsku se používá evropská španělština, která se odlišuje například od latinskoamerické španělštiny.

Pokud se chcete naučit španělštinu, Španělsko je ideální destinací, kde si můžete procvičit jazyk v reálných situacích a poznat bohatou kulturu a historii této země a to i pokud se španělštinou teprve začínáte. V turisticky známých destinacích se případně lze domluvit také anglicky. Při učení se cizího jazyka, ale na pobytu za jazykem vždy doporučuji se snažit učený se jazyk používat co nejvíce to půjde. Odhoďte strachy a zkuste to!

Jaký jazykový pobyt pro Vás bude nejlepší? Otestujte se!

Pomocí našeho testu lépe pochopíte, v jaké jazykové škole Vám bude dobře a která splní všechny vaše požadavky.
Test je zdarma a zabere pár minut.

Doprava ve Španělsku

Ve Španělsku se jezdí vpravo, stejně jako v České republice. Doprava ve Španělsku je dobře rozvinutá, můžete se pohybovat různými způsoby, jako jsou vlaky, autobusy, metra, tramvaje nebo taxíky.

Jazykové školy nabízí službu transferu (vyzvednutí na letišti při příletu), která cestování první den do ubytování značně zjednodušuje. Zvažte tuto možnost na příjezd. Pro děti do 18 let zpravidla bývají transfery povinnou součástí balíčku.

 

Cestování vlakem

Vlaky ve Španělsku obsluhuje společnost Renfe, která nabízí rychlé, pohodlné a cenově dostupné spojení mezi městy. Vlaky jezdí na čas, jízdenky lze pořídit přímo na nádraží, u průvodčího s příplatkem, nebo ideálně v předstihu online. Před použitím spojů si ověřte způsob nákupu jízdenky.

 

Cestování autobusem

Městskou a meziměstskou dopravu autobusy zajišťuje několik společností, jako jsou například Alsa, Avanza nebo Flixbus. Autobusy jsou levnější než vlaky, ale také pomalejší a méně pohodlné. Jízdenky lze koupit na nádražích, u řidiče nebo online.

 

Taxíky

Taxíky jsou v Španělsku dostupné a relativně levné. Můžete je zastavit na ulici, najít na stanovištích nebo objednat telefonicky nebo přes různé aplikace.

Měna - EUR

V Španělsku se platí eurem.

Pokud plánujete cestu do Španělska, doporučuji výměnu peněz provést již v České republice a na pobyt odjet s hotovostí. Kurzy tak bývají výhodnější. Pokud potřebujete vybrat peníze z bankomatu, doporučuji vybírat přímo z bankomatů bank, nikoliv z bankomatů označených pouze jako ATM, které si strhávají vysoké poplatky za výběr.

Ve Španělsku je velmi populární platit platební kartou. Pokud platíte částku do 100 EUR, je možné zaplatit bezkontaktně. Na větší nákupy je ale třeba kartu vložit do terminálu a zadat PIN. Studentům zpravidla doporučuji vyměnit nižší částku v hotovosti (cca 20 EUR/týden) a pokusit se platit kartou všude tam, kde je to možné.

Počasí ve Španělsku

Počasí ve Španělsku se liší podle regionu.

V oblastech u pobřeží a na jihu Španělska je klima středomořské, což znamená suchá léta a mírné zimy. Vnitrozemí Španělska má kontinentální klima s horkými lety a chladnými zimami. V oblastech u pobřeží a na jihu Španělska se teploty v létě pohybují kolem 30°C, zatímco v zimě se drží kolem 15°C. Vnitrozemí Španělska má v létě teploty kolem 35°C a v zimě kolem 5°C.

Zvažte i přímo lokalitu. Například v Andalusii můžete očekávat horké léto s teplotami přes 40°C, zatímco v Galicii se teploty v létě drží kolem 25°C. V horských oblastech můžete očekávat chladnější počasí a v zimě i sněhové srážky. 

Svátky ve Španělsku

Státní svátky ve Španělsku se dělí na státní a regionální. Jazykové školy nemusí v den státního svátku vypisovat výuku, proto doporučuji si zkontrolovat termín pobytu s plánovanými svátky v dané destinaci. Výuka pak nebývá ani nijak nahrazena a často se nekoná ani program od školy.

Pěkný rozpis státních svátků ve Španělsku najdete například zde.

Ceny základního zboží a potravin ve Španělsku

Ceny základního zboží a potravin v Španělsku se mohou lišit v závislosti na regionu a městě. Níže uvádím přibližné ceny některých potravin v Madridu, které mohou sloužit jako orientační:

Sladké nápoje, 0,5 litrů cca 1,20 EUR.

Sladké tyčinky kolem 1 EUR.

Káva „take away“ kolem 2,5 EUR.

Pečivo – dle výběru, klasické croissanty kolem 1 EUR.

Brambůrky svačinové balení kolem 1 EUR.

Připravený sendvič kolem 2 EUR.

Hlavní chod v běžné restauraci včetně nápoje cca 10 EUR.

Hygienické potřeby jsou cenově srovnatelné s aktuálními cenami v ČR.

Ceny alkoholu se mohou lišit v závislosti na místě a druhu alkoholu. V Madridu si můžete dát pivo v restauraci cca za 4 EUR.

Otvírací doby ve Španělsku

Většina obchodů je otevřena od pondělí do soboty od 9:00 do 21:00. Menší obchody mívají otevírací dobu velmi podobnou.

V neděli jsou obchody zpravidla zavřené, s výjimkou některých obchodů v turistických oblastech, které mohou být otevřené odpoledne.

Nejčastější dotazy

Jazykový pobyt je pobyt v zahraničí, kde navštěvujete kurzy v jazykové škole a používáte zvolený cizí jazyk při výuce i ve svém volném čase. Je to nejintenzivnější způsob učení se cizího jazyka, který si můžete dopřát.

Cena jazykového pobytu se odvíjí od zvolené jazykové školy, intenzity kurzů, zvoleného ubytování. Obecně ale lze říci, že týden na jazykovém pobytu pro rok 2024 stojí zhruba 17 000 Kč na týden.

Ano, každá jazyková škola má vlastní ceníky a jazykové kurzy v Anglii jsou zpravidla dražší, než na Maltě a Kypru. Pro přesnější cenové porovnání se podívejte na stránky jednotlivých jazykových škol.

Nejčastěji studenti volí ubytování v hostitelských rodinách, oblíbené jsou ale i rezidence a hotely, nebo studentské domy. Ubytování na jazykovém pobytu si zvolíte sami.

Studenti na jazykové pobyty nejčastěji létají pravidelnými linkami, případně využívají vlaků a dálkových autobusů (to pro Rakousko a Německo). V cílové destinaci na nádraží, nebo letišti Vás vyzvedne pracovník školy a dopraví do ubytování, tato služba se nazývá transfer.

Jazykový pobyt ocení všechny věkové skupiny. Je vhodný pro každého, kdo rád cestuje, poznává nová místa a k tomu ví, že znalost cizích jazyků otevírá obzory a možnosti.

Ano, jazyky v zahraničí mohou ve vypsaných termínech studovat i začátečníci. Ptejte se po jazykových školách, které kurzy pro začátečníky nabízí.

Jazykové školy nabízí kurzy s programem pro děti od 9 let, některé i pro děti od 2 let. Nejčastěji ale vyráží děti od 13 let a výše. Školy ale mají kurzy i pro dospělé a některé vypisují i speciální termíny pro věkovou kategorii 25+, nebo 50+.

Budete navštěvovat kurzy jazyka a volný čas bude plně ve vaší režii – můžete se účastnit programu, který nabízí jazykové školy, jít si zaplavat, do galerie, nebo do kina se spolužáky.

Na začátku pobytu vyplníte test jazykových znalostí, jazyková škola Vás zařadí do takové skupiny na výuku, kde jsou stejně pokročilí, jako vy sami. Proto se nemusíte bát, že nebudete ve výuce rozumět.

Ano, je možné požádat školu o společné ubytování. Jazykové školy ale ctí při ubytování pohlaví studentů – proto do jednoho pokoje neumístí chlapce a dívku. Leda by byli pár.

Jazykový pobyt se nekupuje jako dovolená, nečekejte nabídky ubytování, termínů a last minute. Promyslete si, jaký jazyk chcete studovat, jaké ubytování by Vám vyhovovalo a zeptejte se! Pokud tápete, zkuste náš test, který Vám pomůže s výběrem.

Ideální doba je cca půl roku až 3 měsíce před pobytem. Čím dřív, tím je větší pravděpodobnost, že ve vybraném termínu bude škola mít volno v ubytování a vybraných lekcích. Nejvíce se vyplatí jazykový pobyt zajišťovat ještě na podzim (říjen) na další rok – jazykové pobyty nabízí lepší ceny.

Vybrané jazykové pobyty

Malaca Instituto

Vyplňte kontaktní údaje níže a výsledek testu vám zašleme na email.