Jazykové pobyty na Maltě

Informace o Maltě

Na co se připravit při odjezdu na jazykový pobyt na Maltě?

Jak se na Maltu dostat, jaké jsou třeba doklady, kolik peněz vyměnit, jaké čekat počasí a co si zabalit.

V článku se dozvíte:

Jak na Maltu

Malta má od jara do podzimu dobré spojení z Prahy. Minimálně 2× týdně na Maltu létá společnost Air Malta. Která nabízí přímé lety v délce do 3 hodin. Zpáteční letenka s odbaveným zavazadlem zpravidla stojí v sezóně kolem 8 000 Kč.

Letecky se lze dopravit na Maltu také z Vídně, odkud také létá Air Malta a cena za letenku s odbaveným zavazadlem se pohybuje kolem 7 000 Kč. Spoje z Vídně jsou dostupné po celý rok. 

Nízkonákladová společnost Ryanair na Maltu létá také z Bratislavy a to po celý rok, kdy cca od dubna přidávají více letů. Cena letenky s odbaveným zavazadlem se pohybuje v částkách kolem 5 000 Kč. 

Doklady pro vstup do Maltské republiky

Malta je součástí Evropské unie, pro cesty na Maltu proto občanům České a Slovenské republiky stačí platný občanský průkaz

Malta nevyžaduje žádná speciální očkování, ačkoliv v minulosti bylo podmínkou vstupu očkování na COVID-19. 

Aktuální podmínky vstupu na Maltu je možné sledovat na stránkách Ministerstva zahraničních věcí

Doklady při pobytu

Při pohybu na Maltě doporučím u sebe nosit především kartičku od jazykové školy. Některé školy Vám vytisknou kartičku i s fotografií. Kartičky jazykových škol, mimo potvrzení identity, mohou zajistit například levnější oběd v některé z restaurací, nebo poskytnout další výhody.

Pasy je dobré nechávat na ubytování, bezpečně uložené v kufru.

Malta ESoE

Co si zabalit na jazykový pobyt

Obsah kufru je jistě třeba přizpůsobit ročnímu období, lze ale říci, že na Maltě ani v zimě moc neunosíte kabáty. Zato se ale hodí šály, které chrání proti větru. V létě je určitě třeba zabalit opalovací krém a letní oblečení. I večery jsou zpravidla teplé, tedy mikiny zůstávají v kufrech a je spíše vhodné je nosit do školy na výuku, kde často jede klimatizace a vnitřních prostorech i v dopravních prostředcích bývá kolem 20°C. Na což nejsme zvyklí. Díky klimatizaci se studenti nejčastěji potýkají s bolestí v krku. Rozhodně nedoporučuji do výuky chodit s mokrými vlasy, ať už ze sprchy, nebo z pláže.

Co si zabalit?

 • Cestovní doklady, peníze na dobu pobytu
 • Peníze na nákup pitné vody* a vlastní potřebu (cca 70 a více EUR/týden)
 • Potvrzení od jazykové školy a informace o helplince
 • Prázdný sešit a psací potřeby do výuky
 • Redukci do zásuvky, případně rozdvojku (redukce je stejná jako do Spojeného Království)
 • Vlastní sprchové gely, šampony a ostatní hygienické pomůcky
 • Opalovací krém, krém po opalování
 • Vlastní ručník (do rodiny 2 – jeden na pláž, druhý do koupelny, do hotelu 1 – na pláž a k bazénu)
 • Vhodnou obuv (letní žabky, sandály, případně tenisky a obuv domácí)
 • Dostatek oblečení na celý týden
 • Základní léky, především na bolest v krku (z klimatizace) a náplasti

 

* Voda z kohoutku na Maltě není pitná. Studenti dostávají pití na snídani, oběd a večeři. Pro dodržování pitného režimu na ostrově, kde je v létě opravdu teplo, je ale třeba počítat s kupováním pitné vody. Nejvýhodnější jsou 2l flašky v supermarketech, ale všude se nachází i automaty s nápoji. Výdaj na pitnou vodu je cca kolem 10 EUR/týden. 

Úřední jazyk - angličtina, maltština

Úředními jazyky jsou angličtina a maltština. Angličtinu používají Malťané k běžné komunikaci. Maltština je využívána především mezi Malťany, kteří ale s ostatními mluví anglicky.
Nápisy na dopravním značení jsou v maltštině, nápisy na obchodech v angličtině. 

Maltština je kombinací italštiny a muslimských jazyků z dob dávno minulých.

Jaký jazykový pobyt pro Vás bude nejlepší? Otestujte se!

Pomocí našeho testu lépe pochopíte, v jaké jazykové škole Vám bude dobře a která splní všechny vaše požadavky.
Test je zdarma a zabere pár minut.

Doprava na Maltě

Na Maltě se jezdí vlevo. V prvních dnech proto může být přecházení trochu chaotické. Nezapomeňte ale na proslulé britské přechody „se žlutou koulí“, které se nachází i na Maltě – na těchto přechodech má chodec přednost.

Malta je vyspělý stát, na ostrovech Gozo i Malta funguje klasická hromadná doprava, která propojuje celý ostrov autobusy a jednotlivé ostrovy lodním spojením. Comino je ostrovem neobydleným, tedy, bydlí zde jedna rodina a přes léto tu najdete pár kempujících osob.

Jízdní trasy hromadné dopravy jsou dostupné online. Na každé zastávce je také jízdní řád. Silně ale doporučuji nepočítat s tím, že na místo určení dojedete na čas. Autobusy trpí na častá zpoždění. 
Platba za jízdné probíhá u řidiče, je možné platit kartou. Jízdenka ve dne stojí 2 EUR a v noci 3 EUR (spoje označené jako N). Na jednu jízdenku můžete po ostrově jezdit 2 hodiny – platí i na zpáteční cestu, pokud ji stihnete v čase. 
Pokud ale plánujete jezdit častěji, doporučím pořízení 7denní jízdenkové karty, kterou lze zakoupit na vícero místech na Maltě, seznam najdete zde.

Na ostrovech je možné si zapůjčit auto, nebo skútr. Ve městech se v posledních letech rozmohly i sdílené koloběžky. Fungují zde dopravní společnosti jako je Uber, eCabs, nebo Bolt, všichni mají obdobné ceny a za relativně levný peníz vás dovezou všude po ostrovech. Doporučím nainstalovat aplikace jednotlivých společností a jízdy si vyhodnotit.

Měna - EUR

Měnou na maltských ostrovech je Euro. Ve všech městech je možné najít směnárny a banky. Ve většině podniků lze platit kartou. Vždy je ale dobré mít po ruce pár drobných. 

Záměnu peněz doporučuji provést již v České republice a na Maltu odjíždět s hotovostí. Kurzy tak bývají výhodnější. 

Pokud potřebujete vybrat peníze z automatu, doporučím vybírat přímo z automatů bank, nikoliv z automatů označených pouze jako ATM, které si strhávají vysoké poplatky za výběr. 

Počasí na Maltě

Pro mnoho studentů hraje důležitou roli termín pobytu, kdy vyráží za jazykem. Mnozí jazykový pobyt využívají i jako dovolenou, kdy ráno chodí do školy a pracují na jazyku a odpoledne se těší, že půjdou šnorchlovat, opalovat se, nebo se vydají na poznávání ostrova. 

Nejchladnějšími měsíci na Maltě jsou zpravidla prosinec, leden a únor. Je to období, kdy lze očekávat i občasné dešťové srážky a teploty kolem 15°C. Nižší teploty a dešťové srážky s sebou ale nesou i to, že uvidíte Maltu pokrytou zelení. Čemuž nemusí nikdo, kdo zde byl v létě, věřit. 

Jaro na Maltě začíná v březnu, kdy se teploty pohybují kolem 21°C a výš. Můžete ale ještě očekávat jarní vítr. Je to ideální období na pěší turistiku a poznávání. 

Letní měsíce se nesou ve znamení vyšších teplot kolem 32°C, moře má kolem 25°C a zhruba v srpnu už nemusí být úplně osvěžující. Teploty potom začínají padat níže kolem poloviny září. 

Podzim je teplotně podobný jaru, ale moře je ještě vyhřáté, proto je možné se koupat případně i v říjnu. Očekávejte ale více srážek, než je tomu na jaře. I přesto se ale málokdy stane, že by propršel celý den.

Svátky na Maltě

Ve státní svátky se na Maltě nekoná jazyková výuka. Při zvažování svého termínu mějte toto na paměti. Jazykové kurzy, které nejsou uskutečněny z důvodu státního svátku, nejsou nahrazeny.

Termíny státních svátků lze ověřit na stránkách vlády Maltské republiky.

Ceny základního zboží a potravin na Maltě

Minerální voda, 2 litry cca 0,80 EUR
Sladké nápoje, 0,5 litrů cca 1,20 EUR
Sladké tyčinky kolem 1 EUR
Káva „take away“ kolem 3 EUR
Pečivo – dle výběru, klasické croissanty kolem 2 EUR
Brambůrky svačinové balení kolem 1 EUR
Připravený sendvič kolem 2 EUR
Hlavní chod v běžné restauraci včetně nápoje cca 15 EUR
Hygienické potřeby jsou cenově srovnatelné s aktuálními cenami v ČR
Ceny alkoholu za poslední dobu vzrostly, pivo v restauraci si zde dáte cca za 4 EUR.

Na týdenní pobyt v případě, že máte zajištěnou stravu doporučuji cca 70–100 EUR, se kterými lze pěkně vyžít. Pokud jedete na pobyt bez obědů, doporučím počítat s částkami od 8 EUR na obědy, to ale záleží, jak si obědy představujete. Sendvič s kouskem ovoce a vodou lze zakoupit v částkách do 5 EUR.

Otvírací doby na Maltě

Vzhledem k volnému času, který při jazykových pobytech v zahraničí klasicky máte je nedílnou součástí i nakupování. Někteří se oddávají nákupům oblečení, jiní si vystačí s nákupy drobností – něco na zub, opalovací krém, voda/nápoje, či základních hygienických potřeb. 

Obchody na Maltě jsou různé – najdete zde nákupní centra a ulice s obchody všeho druhu (například v městečku Sliema), ty jsou zpravidla otevřené od cca 9 hodin do 21 hodin. Supermarkety otvírají ráno dříve, i kolem 7. hodiny a zavírají kolem 9., a malé potraviny se zbožím všeho druhu otevírají i kolem 6. hodiny ráno a zavírají i v 11 hodin v noci. Otevírací doba ale záleží na termínu návštěvy. V létě jsou obchody otevřené delší dobu. Ve většině obchodů akceptují platby kartou. 

Nejčastější dotazy

Jazykový pobyt je pobyt v zahraničí, kde navštěvujete kurzy v jazykové škole a používáte zvolený cizí jazyk při výuce i ve svém volném čase. Je to nejintenzivnější způsob učení se cizího jazyka, který si můžete dopřát.

Cena jazykového pobytu se odvíjí od zvolené jazykové školy, intenzity kurzů, zvoleného ubytování. Obecně ale lze říci, že týden na jazykovém pobytu pro rok 2024 stojí zhruba 17 000 Kč na týden.

Ano, každá jazyková škola má vlastní ceníky a jazykové kurzy v Anglii jsou zpravidla dražší, než na Maltě a Kypru. Pro přesnější cenové porovnání se podívejte na stránky jednotlivých jazykových škol.

Nejčastěji studenti volí ubytování v hostitelských rodinách, oblíbené jsou ale i rezidence a hotely, nebo studentské domy. Ubytování na jazykovém pobytu si zvolíte sami.

Studenti na jazykové pobyty nejčastěji létají pravidelnými linkami, případně využívají vlaků a dálkových autobusů (to pro Rakousko a Německo). V cílové destinaci na nádraží, nebo letišti Vás vyzvedne pracovník školy a dopraví do ubytování, tato služba se nazývá transfer.

Jazykový pobyt ocení všechny věkové skupiny. Je vhodný pro každého, kdo rád cestuje, poznává nová místa a k tomu ví, že znalost cizích jazyků otevírá obzory a možnosti.

Ano, jazyky v zahraničí mohou ve vypsaných termínech studovat i začátečníci. Ptejte se po jazykových školách, které kurzy pro začátečníky nabízí.

Jazykové školy nabízí kurzy s programem pro děti od 9 let, některé i pro děti od 2 let. Nejčastěji ale vyráží děti od 13 let a výše. Školy ale mají kurzy i pro dospělé a některé vypisují i speciální termíny pro věkovou kategorii 25+, nebo 50+.

Budete navštěvovat kurzy jazyka a volný čas bude plně ve vaší režii – můžete se účastnit programu, který nabízí jazykové školy, jít si zaplavat, do galerie, nebo do kina se spolužáky.

Na začátku pobytu vyplníte test jazykových znalostí, jazyková škola Vás zařadí do takové skupiny na výuku, kde jsou stejně pokročilí, jako vy sami. Proto se nemusíte bát, že nebudete ve výuce rozumět.

Ano, je možné požádat školu o společné ubytování. Jazykové školy ale ctí při ubytování pohlaví studentů – proto do jednoho pokoje neumístí chlapce a dívku. Leda by byli pár.

Jazykový pobyt se nekupuje jako dovolená, nečekejte nabídky ubytování, termínů a last minute. Promyslete si, jaký jazyk chcete studovat, jaké ubytování by Vám vyhovovalo a zeptejte se! Pokud tápete, zkuste náš test, který Vám pomůže s výběrem.

Ideální doba je cca půl roku až 3 měsíce před pobytem. Čím dřív, tím je větší pravděpodobnost, že ve vybraném termínu bude škola mít volno v ubytování a vybraných lekcích. Nejvíce se vyplatí jazykový pobyt zajišťovat ještě na podzim (říjen) na další rok – jazykové pobyty nabízí lepší ceny.

Vybrané jazykové pobyty

BELS

BELS

European School of English

Vyplňte kontaktní údaje níže a výsledek testu vám zašleme na email.