Jazykové pobyty v Německu

Informace o Německu

Na co se připravit při odjezdu na jazykový pobyt do Německa?

Způsoby dopravy do Německa, jaké doklady vyřídit, jaké čekat počasí a co si zabalit na jazykový pobyt. To se dočtete níže.

V článku se dozvíte:

Jak do Německa

Do Německa lze letět a to ideálně z Prahy, nebo Bratislavy, či Vídně. Spoje jsou pravidelné, a posílené v letních měsících. Přímé lety trvají zpravidla kolem 1-2 hodin času. Letenka do Německa a zpět s odbaveným zavazadlem vychází na cca 2 000 Kč, a mimo sezónu lze zakoupit letenky i výhodnější.

A případně využít vlaky a autobusy různých společností, které jezdí na denní bázi a do Německa se tak snadno dostanete prakticky ze všech koutů České republiky.

Případně je možné na jazykový pobyt dojet vlastním autem, a dítě na dětský pobyt také lze dopravit takto osobně.

Doklady pro vstup do Německa

Německo je členem Evropské unie a Schengenského prostoru, takže pro vstup do země není třeba zajišťovat vízum ani cestovní pas. Českým a slovenským studentům stačí platný občanský průkaz.

Pro pobyty delší než 90 dní je třeba se zaregistrovat na místním cizineckém úřadě a získat certifikát o registraci. Ti, kteří nemají občanství ze zemí EU je třeba vyřídit cestovní vízum i na pobyty kratší.

Aktuální podmínky vstupu do Německa je třeba sledovat na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Doklady při pobytu

Při pohybu v Německu doporučuji u sebe nosit především kartičku od jazykové školy. Některé školy vám vytisknou kartičku i s fotografií.

Kartičky jazykových škol, mimo potvrzení identity, mohou zajistit například levnější oběd v některé z restaurací, nebo poskytnout další výhody.

To vše se dozvíte od jazykové školy při začátku pobytu.

Co si zabalit na jazykový pobyt

Obsah kufru je jistě třeba přizpůsobit ročnímu období a i konkrétnímu místu, kde se budete učit němčinu. V létě je třeba zabalit i opalovací krém a letní oblečení, zároveň ale nezapomeňte na lehčí bundu a třeba mikinu. Podrobnější informace o počasí naleznete níže.

Co si zabalit?

  • Cestovní doklady, peníze na dobu pobytu
  • Potvrzení od jazykové školy a informace o helplince, případně potvrzení transferu, pokud jste objednali
  • Prázdný sešit a psací potřeby do výuky
  • Vlastní sprchové gely, šampony a ostatní hygienické pomůcky
  • Opalovací krém, krém po opalování
  • Vlastní ručník
  • Vhodnou obuv (na léto sandály, tenisky a obuv domácí)
  • Dostatek oblečení na celý týden
  • Základní léky a náplasti

Úřední jazyk - němčina

Úředním jazykem v Německu je němčina. 

Němčina je jeden z nejvýznamnějších jazyků v Evropě, mluví jím přes 100 milionů lidí. Existují různé varianty němčiny, které se liší výslovností, slovní zásobou a gramatikou. V Německu se používá standardní němčina, která se odlišuje například od rakouské nebo švýcarské němčiny.

Pokud se chcete naučit němčinu, Německo je ideální destinací, kde si můžete procvičit jazyk v reálných situacích a poznat bohatou kulturu a historii této země a to i pokud se němčinou teprve začínáte. V turisticky známých destinacích se případně lze domluvit také anglicky.

Pro výuku jazyka je ale žádoucí, abyste se při jazykovém pobytu snažili maximalizovat možnosti, kdy němčinu budete používat a tím si ji i trénovat.

Jaký jazykový pobyt pro Vás bude nejlepší? Otestujte se!

Pomocí našeho testu lépe pochopíte, v jaké jazykové škole Vám bude dobře a která splní všechny vaše požadavky.
Test je zdarma a zabere pár minut.

Doprava v Německu

V Německu se jezdí vpravo, stejně jako v České republice. Doprava v Německu je dobře rozvinutá, mají skvělou síť dálnic a propojení měst je pomocí vlaků, nebo také letecké. Po Německu se můžete pohybovat různými způsoby, jako jsou vlaky, autobusy, metra, tramvaje nebo taxíky.

Jazykové školy nabízí službu transferu (vyzvednutí na letišti při příletu), která cestování první den do ubytování značně zjednodušuje. Zvažte tuto možnost na příjezd. Pro děti do 18 let zpravidla bývají transfery povinnou součástí balíčku.

Cestování vlakem

Vlaky v Německu obsluhuje společnost Deutsche Bahn, která nabízí rychlé, pohodlné a cenově dostupné spojení mezi městy. Vlaky jezdí na čas, jízdenky lze pořídit přímo na nádraží, u průvodčího s příplatkem, nebo ideálně v předstihu online. Nákup jízdenek doporučuji řešit v předstihu.

 

Cestování autobusem

Městskou a meziměstskou dopravu autobusy zajišťuje několik společností, jako jsou například Flixbus, BlaBlaBus nebo Eurolines. Autobusy jsou levnější než vlaky, ale také pomalejší a méně pohodlné. Jízdenky lze koupit na nádražích, u řidiče nebo online. Stejně jako u vlaků doporučím jízdenky kupovat s předstihem.

 

Taxíky

Taxíky jsou v Německu dostupné a relativně drahé. Můžete je zastavit na ulici, najít na stanovištích nebo objednat telefonicky nebo přes různé aplikace.

Měna - EUR

V Německu se platí eurem.

Pokud plánujete cestu do Německa, doporučuji výměnu peněz provést již v České republice a na pobyt odjet s hotovostí. Kurzy tak bývají výhodnější. Pokud potřebujete vybrat peníze z bankomatu, doporučuji vybírat přímo z bankomatů bank, nikoliv z bankomatů označených pouze jako ATM, které si strhávají vysoké poplatky za výběr.

V Německu je velmi populární platit platební kartou. Pokud platíte částku do 100 EUR, je možné zaplatit bezkontaktně. Na větší nákupy je ale třeba kartu vložit do terminálu a zadat PIN.

Mé doporučení vždy zní, vyměnit nižší obnos peněz za hotové (cca 20 EUR/týden) a zbytek platit kartou.

Počasí v Německu

Počasí v Německu se liší podle regionu. V oblastech u pobřeží a na jihu Německa je klima mírné, což znamená mírná léta a mírné zimy. Vnitrozemí Německa má kontinentální klima s horkými lety a chladnými zimami.

V oblastech u pobřeží a na jihu Německa se teploty v létě pohybují kolem 20°C, zatímco v zimě se drží kolem 0°C. Vnitrozemí Německa má v létě teploty kolem 25°C a v zimě kolem -5°C.

Například v Bavorsku můžete očekávat horké léto s teplotami přes 30°C, zatímco v Berlíně se teploty v létě drží kolem 23°C. V horských oblastech můžete očekávat chladnější počasí a v zimě i sněhové srážky.

Svátky v Německu

Státní svátky v Německu se dělí na státní a regionální. Jazykové školy nemusí v den státního svátku vypisovat výuku, proto doporučuji si zkontrolovat termín pobytu s plánovanými svátky v dané destinaci.

Pěkný rozpis státních svátků v Německu najdete například zde.

Ceny základního zboží a potravin v Německu

Ceny základního zboží a potravin v Německu se mohou lišit v závislosti na regionu a městě. Níže uvádím přibližné ceny některých potravin v Berlíně, které mohou sloužit jako orientační hodnota:

Sladké nápoje, 0,5 litrů cca 1,20 EUR.

Sladké tyčinky kolem 1 EUR.

Káva „take away“ kolem 2,5 EUR.

Pečivo – dle výběru, klasické croissanty kolem 1 EUR.

Brambůrky svačinové balení kolem 1 EUR.

Připravený sendvič kolem 2 EUR.

Hlavní chod v běžné restauraci včetně nápoje cca 10 EUR.

Hygienické potřeby jsou cenově srovnatelné s aktuálními cenami v ČR.

Ceny alkoholu se mohou lišit v závislosti na místě a druhu alkoholu. V Německu si můžete dát pivo v restauraci cca za 3 EUR.

Otvírací doby v Německu

Vzhledem k volnému času, který při jazykových pobytech v zahraničí budete mít, je nedílnou součástí i nakupování. Většina obchodů je otevřena od pondělí do pátku od 9:00 do 18:00. Menší obchody mívají otevírací dobu velmi podobnou. V sobotu jsou obchody otevřené do 14:00 nebo 16:00.

V neděli jsou obchody zpravidla zavřené, s výjimkou některých obchodů v turistických oblastech, které mohou být otevřené omezeně.

Nejčastější dotazy

Jazykový pobyt je pobyt v zahraničí, kde navštěvujete kurzy v jazykové škole a používáte zvolený cizí jazyk při výuce i ve svém volném čase. Je to nejintenzivnější způsob učení se cizího jazyka, který si můžete dopřát.

Cena jazykového pobytu se odvíjí od zvolené jazykové školy, intenzity kurzů, zvoleného ubytování. Obecně ale lze říci, že týden na jazykovém pobytu pro rok 2024 stojí zhruba 17 000 Kč na týden.

Ano, každá jazyková škola má vlastní ceníky a jazykové kurzy v Anglii jsou zpravidla dražší, než na Maltě a Kypru. Pro přesnější cenové porovnání se podívejte na stránky jednotlivých jazykových škol.

Nejčastěji studenti volí ubytování v hostitelských rodinách, oblíbené jsou ale i rezidence a hotely, nebo studentské domy. Ubytování na jazykovém pobytu si zvolíte sami.

Studenti na jazykové pobyty nejčastěji létají pravidelnými linkami, případně využívají vlaků a dálkových autobusů (to pro Rakousko a Německo). V cílové destinaci na nádraží, nebo letišti Vás vyzvedne pracovník školy a dopraví do ubytování, tato služba se nazývá transfer.

Jazykový pobyt ocení všechny věkové skupiny. Je vhodný pro každého, kdo rád cestuje, poznává nová místa a k tomu ví, že znalost cizích jazyků otevírá obzory a možnosti.

Ano, jazyky v zahraničí mohou ve vypsaných termínech studovat i začátečníci. Ptejte se po jazykových školách, které kurzy pro začátečníky nabízí.

Jazykové školy nabízí kurzy s programem pro děti od 9 let, některé i pro děti od 2 let. Nejčastěji ale vyráží děti od 13 let a výše. Školy ale mají kurzy i pro dospělé a některé vypisují i speciální termíny pro věkovou kategorii 25+, nebo 50+.

Budete navštěvovat kurzy jazyka a volný čas bude plně ve vaší režii – můžete se účastnit programu, který nabízí jazykové školy, jít si zaplavat, do galerie, nebo do kina se spolužáky.

Na začátku pobytu vyplníte test jazykových znalostí, jazyková škola Vás zařadí do takové skupiny na výuku, kde jsou stejně pokročilí, jako vy sami. Proto se nemusíte bát, že nebudete ve výuce rozumět.

Ano, je možné požádat školu o společné ubytování. Jazykové školy ale ctí při ubytování pohlaví studentů – proto do jednoho pokoje neumístí chlapce a dívku. Leda by byli pár.

Jazykový pobyt se nekupuje jako dovolená, nečekejte nabídky ubytování, termínů a last minute. Promyslete si, jaký jazyk chcete studovat, jaké ubytování by Vám vyhovovalo a zeptejte se! Pokud tápete, zkuste náš test, který Vám pomůže s výběrem.

Ideální doba je cca půl roku až 3 měsíce před pobytem. Čím dřív, tím je větší pravděpodobnost, že ve vybraném termínu bude škola mít volno v ubytování a vybraných lekcích. Nejvíce se vyplatí jazykový pobyt zajišťovat ještě na podzim (říjen) na další rok – jazykové pobyty nabízí lepší ceny.

Vybrané jazykové pobyty

Vyplňte kontaktní údaje níže a výsledek testu vám zašleme na email.