Jazykové pobyty na Kypru

Informace o Kypru

Na co se připravit před odjezdem na jazykový pobyt na Kypru?

Kyperská angličtina, odkud se létá, jaké potřebujete doklady, kolik peněz vyměnit, jaké čekat počasí a co si zabalit.

Cyprus, Bayswater, shipwreck

V článku se dozvíte:

Jak na Kypr

Kypr má od jara do podzimu velmi dobré spojení z Prahy, Vídně a Bratislavy a to na základě pravidelných letů. 

Cenově počítejte s tím, že všechny lety v letních měsících jsou dražší, než ty v listopadu-únoru. 

V sezóně se letenky pohybují kolem 7 000 Kč s odbaveným zavazadlem. Pokud byste na Kypr vyrazili v zimních měsících, je možné letenky obstarat za cenu kolem 3 500 Kč s odbaveným zavazadlem.

Lety z Prahy a Vídně zajišťují nízkonákladové společnosti jako je WizzAir a cílovou destinací je letiště v Larnace. 

Lety z Bratislavy přistávají ve městě Paphos a jsou obsluhovány společností Ryanair, které je na západě ostrova a od jazykových škol vzdálené hodinu a více jízdy autobusem/autem (do Larnaky i 2,5 hodiny). Protože meziměstská doprava na Kypru není tolik rozšířená, doporučuji studentům, kteří přilétají do jazykové školy do Limassolu nebo Larnaky, využít letiště v Larnace.

Doklady pro vstup do Kyperské republiky

Ostrov Kypr je rozdělen na dvě části – část jižní, řeckou, a část severní, tureckou. Na jazykové pobyty se jezdí na jižní část ostrova.

Protože je Kypr součástí Evropské unie, pro cesty občanům České a Slovenské republiky stačí platný občanský průkaz

Kypr nevyžaduje žádná speciální očkování, ačkoliv v minulosti bylo podmínkou vstupu očkování na COVID-19. 

Aktuální podmínky vstupu na Kypr je možné sledovat na stránkách Ministerstva zahraničních věcí

Doklady při pobytu

Při pohybu na Kypru doporučím u sebe nosit především kartičku od jazykové školy. Některé školy Vám vytisknou kartičku i s fotografií. Kartičky jazykových škol, mohou zajistit například levnější oběd v některé z restaurací, nebo poskytnout další výhody – veškeré výhody vám sdělí škola.

Pasy je dobré nechávat na ubytování, bezpečně uložené v kufru.

Kypr ESSC

Co si zabalit na jazykový pobyt

Obsah kufru je nutné přizpůsobit ročnímu období. Pokud vyrážíte na pobyt v zimním období na ulicích potkáte sice mnoho lidí v kabátech, čepicích a šálách, zpravidla si ale sami vystačíte s jarní bundou s šálou/šátkem a celý pobyt odchodíte pohodlně v teniskách. Vítr může být studenější a déšť nepříjemný.
V létě unosíte především letní oblečení a samozřejmostí by měl být i opalovací krém. I večery jsou zpravidla teplé. 
Rada z vlastní zkušenosti: do batohu na výuku si přibalte mikinu pro případ zapnuté klimatizace. Ať se následně vyhnete bolestem v krku.

Co si zabalit?

 • Cestovní doklady (letenky, pojištění, potvrzení od školy o výuce i transferu, pokud jej máte zajištěný), peníze na dobu pobytu
 • Peníze na nákup pitné vody* a vlastní potřebu (cca 70 a více EUR/týden)
 • Potvrzení od jazykové školy a informace o helplince
 • Prázdný sešit a psací potřeby do výuky
 • Redukci do zásuvky, případně rozdvojku (redukce je stejná jako do Spojeného Království)
 • Vlastní sprchové gely, šampony a ostatní hygienické pomůcky
 • Opalovací krém, krém po opalování
 • Vlastní ručník (do rodiny 2 – jeden na pláž, druhý do koupelny, do hotelu 1 – na pláž a k bazénu, ručník do koupelny dostanete)
 • Vhodnou obuv (letní žabky, sandály, případně tenisky a obuv domácí)
 • Dostatek oblečení na celý týden přizpůsobené ročnímu období
 • Základní léky, především na bolest v krku (z klimatizace) a náplasti

 

*Voda z kohoutku je zdravotně nezávadná, je možné ji pít, jak jsme zvyklí z domu. Ne všem ale kyperská kohoutková voda chutná. Studenti dostávají pití na snídani, oběd a večeři, na pitný režim je ale třeba myslet po celý den – zakoupit si vodu ve školní kantýně, automatu nebo v supermarketu po cestě.

 

 

Úřední jazyk - řečtina a turečtina

Úředními jazyky jsou řečtina a turečtina.
Angličtinu používají Kypřané na běžné úrovni, protože až do roku 1960 byl Kypr jednou z Britských kolonií. V hotelech, restauracích, na poštách i obchodech se anglicky dorozumíte bez zadrhnutí. Kypřané mezi sebou ale mluví řecky. Řečtina je zde ale jiná než v Řecku a dle místních Kypřanům Řekové nerozumí, zatímco Řekům Kypřané rozumí.

Větší webové stránky kyperských poskytovatelů služeb jsou zpravidla dvojjazyčné – anglické a řecké/turecké.

Nápisy na dopravním značení jsou v řečtině i angličtině, nápisy na obchodech jsou taktéž v řečtině i angličtině. 

Jaký jazykový pobyt pro Vás bude nejlepší? Otestujte se!

Pomocí našeho testu lépe pochopíte, v jaké jazykové škole Vám bude dobře a která splní všechny vaše požadavky.
Test je zdarma a zabere pár minut.

Doprava na Kypru

Na Kypru se jezdí vlevo. V prvních dnech proto může být přecházení trochu chaotické. Nezapomeňte ale na proslulé britské přechody „se žlutou koulí“, které se nachází i na Kypru – na těchto přechodech má chodec přednost.

Kypr je vyspělý a neustále se rozvíjející stát, kde funguje klasická hromadná doprava, která propojuje celý ostrov autobusy. Nicméně meziměstské spojení nepatří mezi nejlepší. Velká města, jako Larnaca a Limassol mají oblastní autobusovou dopravu, která sice nemusí být tak častá, jak jsme zvyklí z měst v ČR, ale je funkční. 

Z letiště je do větších měst dobré spojení po celý den.

Jízdní trasy hromadné dopravy jsou dostupné online. Na každé zastávce je také jízdní řád a některé zastávky jsou vybaveny diodovými tabulemi s plánovanými odjezdy.

Cena i platnost jízdenky je závislá na době cestování. Od 4 od rána do 21 hodin je v platnosti denní tarif. Jednosměrná jízdenka za 2 EUR neumožňuje přestupy a platí jen na nastoupený spoj. Noční autobusy jsou dražší. Platba za jízdné probíhá v autobuse. Mějte pro jistotu připravenou přesnou hotovost i kartu.

Pokud ale plánujete jezdit častěji, doporučím pořízení 7denní jízdenkové karty, kterou lze zakoupit na vícero místech na Kypru, seznam najdete zde.

Je možné si zapůjčit i auto. Ve městech se v posledních letech rozmohly i sdílené koloběžky. Fungují zde dopravní společnosti jako je Bolt. Taxíky se objednávají telefonicky předem a v noci si také účtují vyšší sazby.

Měna - EUR

Používanou měnou na Kypru je Euro. Ve všech městech je možné najít směnárny a banky. Ve většině podniků lze platit kartou. Vždy je ale dobré mít po ruce pár drobných. 

Záměnu peněz doporučuji provést již v České republice a na pobyt odjíždět s hotovostí. Kurzy tak bývají výhodnější.

Pokud potřebujete vybrat peníze z automatu, doporučuji vybírat přímo z automatů bank, nikoliv z automatů označených pouze jako ATM (klasicky žlutomodré automaty, které se nachází u pláží, stánků a suvenýrů), ty si strhávají vysoké poplatky za výběr. 

Počasí na Kypru

Pro mnoho studentů hraje důležitou roli termín pobytu, kdy vyráží za jazykem, což s sebou nese i změny počasí v cílových destinacích.

Nejchladnějšími měsíci na Kypru jsou prosinec, leden a únor. Je to období, kdy lze očekávat i občasné dešťové srážky a teploty kolem 17°C.  

Jaro začíná v březnu, kdy se teploty pohybují kolem 20°C. Můžete ale ještě očekávat větrnější dny a občasné srážky. Od dubna se teploty šplhají postupně výše, aby v letních měsících dosáhly kolem 32°C, moře má kolem 25°C.

Ještě v říjnu bývá kolem 25° a listopadu a prosinci teploty padají nejníže k 15°C přes den, v noci to ale mohou být i 4°C. Na podzim a v zimě nejvíce prší.

Cyprus, Limassol

Svátky na Kypru

Ve státní svátky se na Kypru zpravidla nekoná jazyková výuka. Při zvažování svého termínu mějte toto na paměti. Jazykové hodiny, které se nekonají z důvodu státního svátku, školy nenahrazují.

Termíny státních svátků lze ověřit například na této webové stránce.

Ceny základního zboží a potravin na Kypru

Minerální voda, 2 litry cca 0,80 EUR
Sladké nápoje, 0,5 litrů cca 1,20 EUR
Sladké tyčinky kolem 1 EUR
Káva „take away“ kolem 3 EUR
Pečivo – dle výběru, klasické croissanty kolem 2 EUR
Brambůrky svačinové balení kolem 1 EUR
Připravený sendvič kolem 2 EUR
Hlavní chod v běžné restauraci včetně nápoje cca 15 EUR
Hygienické potřeby jsou cenově srovnatelné s aktuálními cenami v ČR
Ceny alkoholu za poslední dobu vzrostly, pivo v restauraci si zde dáte cca za 4 EUR.

Na týdenní pobyt v případě, že máte zajištěnou stravu doporučuji cca 70–100 EUR, se kterými lze pěkně vyžít. Pokud jedete na pobyt bez obědů, doporučím počítat s částkami od 8 EUR na obědy, to ale záleží, jak si obědy představujete. Sendvič s kouskem ovoce a vodou lze zakoupit do 5 EUR, na velké menu v restauraci ale budete potřebovat cca 12 EUR.

Otvírací doby na Kypru

Vzhledem k volnému času, který při jazykových pobytech v zahraničí klasicky máte je nedílnou součástí i nakupování.  

Obchody na Kypru jsou různé – najdete zde nákupní centra a ulice s obchody všeho druhu, ty jsou zpravidla otevřené od cca 9 hodin do 21 hodin. Supermarkety otvírají ráno dříve, i kolem 7. hodiny a zavírají kolem 9. večerní, a malé potraviny se zbožím všeho druhu otevírají i kolem 6. hodiny ráno a zavírají i v 11 hodin v noci. Otevírací doba obchodů je jiná v průběhu roku. V létě jsou obchody otevřené delší dobu. Ve většině obchodů akceptují platby kartou. 

Nejčastější dotazy

Jazykový pobyt je pobyt v zahraničí, kde navštěvujete kurzy v jazykové škole a používáte zvolený cizí jazyk při výuce i ve svém volném čase. Je to nejintenzivnější způsob učení se cizího jazyka, který si můžete dopřát.

Cena jazykového pobytu se odvíjí od zvolené jazykové školy, intenzity kurzů, zvoleného ubytování. Obecně ale lze říci, že týden na jazykovém pobytu pro rok 2024 stojí zhruba 17 000 Kč na týden.

Ano, každá jazyková škola má vlastní ceníky a jazykové kurzy v Anglii jsou zpravidla dražší, než na Maltě a Kypru. Pro přesnější cenové porovnání se podívejte na stránky jednotlivých jazykových škol.

Nejčastěji studenti volí ubytování v hostitelských rodinách, oblíbené jsou ale i rezidence a hotely, nebo studentské domy. Ubytování na jazykovém pobytu si zvolíte sami.

Studenti na jazykové pobyty nejčastěji létají pravidelnými linkami, případně využívají vlaků a dálkových autobusů (to pro Rakousko a Německo). V cílové destinaci na nádraží, nebo letišti Vás vyzvedne pracovník školy a dopraví do ubytování, tato služba se nazývá transfer.

Jazykový pobyt ocení všechny věkové skupiny. Je vhodný pro každého, kdo rád cestuje, poznává nová místa a k tomu ví, že znalost cizích jazyků otevírá obzory a možnosti.

Ano, jazyky v zahraničí mohou ve vypsaných termínech studovat i začátečníci. Ptejte se po jazykových školách, které kurzy pro začátečníky nabízí.

Jazykové školy nabízí kurzy s programem pro děti od 9 let, některé i pro děti od 2 let. Nejčastěji ale vyráží děti od 13 let a výše. Školy ale mají kurzy i pro dospělé a některé vypisují i speciální termíny pro věkovou kategorii 25+, nebo 50+.

Budete navštěvovat kurzy jazyka a volný čas bude plně ve vaší režii – můžete se účastnit programu, který nabízí jazykové školy, jít si zaplavat, do galerie, nebo do kina se spolužáky.

Na začátku pobytu vyplníte test jazykových znalostí, jazyková škola Vás zařadí do takové skupiny na výuku, kde jsou stejně pokročilí, jako vy sami. Proto se nemusíte bát, že nebudete ve výuce rozumět.

Ano, je možné požádat školu o společné ubytování. Jazykové školy ale ctí při ubytování pohlaví studentů – proto do jednoho pokoje neumístí chlapce a dívku. Leda by byli pár.

Jazykový pobyt se nekupuje jako dovolená, nečekejte nabídky ubytování, termínů a last minute. Promyslete si, jaký jazyk chcete studovat, jaké ubytování by Vám vyhovovalo a zeptejte se! Pokud tápete, zkuste náš test, který Vám pomůže s výběrem.

Ideální doba je cca půl roku až 3 měsíce před pobytem. Čím dřív, tím je větší pravděpodobnost, že ve vybraném termínu bude škola mít volno v ubytování a vybraných lekcích. Nejvíce se vyplatí jazykový pobyt zajišťovat ještě na podzim (říjen) na další rok – jazykové pobyty nabízí lepší ceny.

Vybrané jazykové pobyty

English Sunny School of Cyprus

Bayswater, Limassol

Vyplňte kontaktní údaje níže a výsledek testu vám zašleme na email.