Jazykové pobyty v Irsku

Informace o Irsku

Na co se připravit při odjezdu na jazykový pobyt na Maltě?

Způsoby dopravy do Irska, jaké doklady si je potřeba vyřídit, zda je nutné si měnit peníze, jaké čekat počasí a co si zabalit na jazykový pobyt. To vše se dočtete v tomto článku.

V článku se dozvíte:

Jak do Irska

Do Irska je nejvýhodnější letět a to ideálně z Prahy, nebo Bratislavy, či Vídně. Spoje jsou pravidelné, a posílené v letních měsících.

Přímé lety trvají zpravidla kolem 3 hodin času. Letenka do Irska a zpět s odbaveným zavazadlem vychází na cca 6 500 Kč, a mimo sezónu lze zakoupit letenky i výhodnější.

Doklady pro vstup do Irska

Irsko není členem Schengenského prostoru, ale je součástí Evropské unie.

Pro vstup do země není třeba vízum, ale českým a slovenským studentům stačí platný občanský průkaz. Pro pobyty delší než 90 dní je třeba se zaregistrovat na místním cizineckém úřadě a získat certifikát o registraci. Ti, kteří nemají občanství ze zemí EU, je třeba vyřídit cestovní vízum i na pobyty kratší.

Aktuální podmínky vstupu do Irska je možné sledovat na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Doklady při pobytu

Při pohybu v Irsku doporučuji u sebe nosit především kartičku od jazykové školy. Některé školy vám vytisknou kartičku i s fotografií. Kartičky jazykových škol, mimo potvrzení identity, mohou zajistit například levnější oběd v některé z restaurací, nebo poskytnout další výhody.

To vše se dozvíte od jazykové školy při začátku pobytu.

Co si zabalit na jazykový pobyt

Obsah kufru je jistě třeba přizpůsobit ročnímu období a i konkrétnímu místu, kde se budete učit angličtinu. V létě je dobré zabalit i opalovací krém a letní oblečení, zároveň ale nezapomeňte na bundu a mikinu a i dlouhé kalhoty, počasí se může i v průběhu léta snadno změnit. Vyloženě teplá léta jsou výjimkou. Podrobnější informace o počasí naleznete níže.

Co si zabalit?

  • Cestovní doklady, peníze na dobu pobytu
  • Potvrzení od jazykové školy a informace o helplince, případně potvrzení transferu, pokud jste objednali
  • Prázdný sešit a psací potřeby do výuky
  • Vlastní sprchové gely, šampony a ostatní hygienické pomůcky
  • Opalovací krém, krém po opalování
  • Vlastní ručník
  • Vhodnou obuv i na výměnu
  • Dostatek oblečení na celý týden, které je přizpůsobeno ročnímu období
  • Základní léky a náplasti

Úřední jazyk - angličtina

Úředním jazykem je angličtina.

Angličtina je jedním z nejrozšířenějších jazyků na světě, mluví jím přes 300 milionů lidí. Existují různé varianty angličtiny, které se liší výslovností, slovní zásobou a gramatikou. V Irsku se používá irská angličtina, která má své vlastní charakteristiky a odlišuje se od britské a americké angličtiny.

Pokud se chcete naučit angličtinu, Irsko je ideální destinací, kde si můžete procvičit jazyk v reálných situacích a poznat bohatou kulturu a historii této země, a to i pokud se angličtinou teprve začínáte. V turisticky známých destinacích se případně lze domluvit také irsky. Při učení se cizího jazyka, ale na pobytu za jazykem vždy doporučuji se snažit učený se jazyk používat co nejvíce to půjde. Odhoďte strachy a zkuste to!

Jaký jazykový pobyt pro Vás bude nejlepší? Otestujte se!

Pomocí našeho testu lépe pochopíte, v jaké jazykové škole Vám bude dobře a která splní všechny vaše požadavky.
Test je zdarma a zabere pár minut.

Doprava v Irsku

V Irsku se jezdí vlevo, na rozdíl od většiny evropských zemí. Doprava v Irsku je dobře rozvinutá, můžete se pohybovat různými způsoby, jako jsou vlaky, autobusy, tramvaje nebo taxíky.

Jazykové školy nabízí službu transferu (vyzvednutí na letišti při příletu), která cestování první den do ubytování značně zjednodušuje. Zvažte tuto možnost na příjezd. Pro děti do 18 let zpravidla bývají transfery povinnou součástí balíčku.

 

Cestování vlakem

Vlaky v Irsku obsluhuje společnost Irish Rail, která nabízí spojení mezi městy. Vlaky jsou pohodlné, a i když nemají tak hustou síť jako v jiných zemích, jsou efektivním způsobem přepravy. Jízdenky lze pořídit online nebo na nádraží.

 

Cestování autobusem

Městskou a meziměstskou dopravu autobusy zajišťuje několik společností, jako jsou například Bus Éireann nebo CityLink. Autobusy jsou dostupné a představují ekonomičtější alternativu k vlakům. Jízdenky lze zakoupit online, na nádraží nebo u řidiče.

Pokud plánujete cestovat, doporučuji jízdenky kupovat na danou hodinu předem – jsou tak často cenově nejvýhodnější.

 

Taxíky

Taxíky jsou v Irsku dostupné a často používané. Můžete je zavolat telefonicky, najít na stanovištích nebo využít různé aplikace.

Měna - EUR

V Irsku se platí eurem.

Pokud plánujete cestu do Irska, doporučuji výměnu peněz provést již v České republice a na pobyt odjet s hotovostí. Kurzy měn tak bývají výhodnější. Pokud potřebujete vybrat peníze z bankomatu, vybírejte přímo z bankomatů bank, abyste se vyhnuli vysokým poplatkům.

V Irsku je běžné platit platební kartou. Bezkontaktní platby jsou obvyklé i na menších nákupních místech. Větší nákupy můžete provést vložením karty do terminálu a zadáním PIN. Osobně doporučuji vyměnit například 20 EUR/týden a na místě upřednostňovat platby kartou.

Počasí v Irsku

Počasí v Irsku je proměnlivé a ovlivněno Atlantským oceánem. Můžete očekávat mírná léta a mírné zimy. Teploty v létě se pohybují kolem 15-20°C, zatímco v zimě kolem 5-10°C. Déšť je běžný po celý rok, takže se doporučuje mít s sebou nepromokavé oblečení a deštník, případně lépe pláštěnku – protože deštníky často láme vítr.

Svátky v Irsku

Svátky v Irsku jsou podobné těm v České republice. Důležité státní svátky zahrnují Den svatého Patrika a Vánoce. Během těchto dní mohou být některé obchody a instituce uzavřeny. Přes státní svátky se nekoná výuka v jazykových školách a často nebývá ani nijak nahrazena.

Aktuální státní svátky můžete sledovat například zde.

Ceny základního zboží a potravin v Irsku

Ceny základního zboží a potravin v Irsku se mohou lišit v závislosti na regionu a městě. Níže uvádím přibližné ceny některých potravin v Dublinu, které mohou sloužit jako orientační:

Sladké nápoje, 0,5 litrů cca 1,50 EUR
Sladké tyčinky kolem 1,50 EUR
Káva „take away“ kolem 3 EUR
Pečivo – dle výběru, klasické croissanty kolem 2 EUR
Brambůrky svačinové balení kolem 2 EUR
Připravený sendvič kolem 4 EUR
Hlavní chod v běžné restauraci včetně nápoje cca 15 EUR
Hygienické potřeby jsou cenově srovnatelné s aktuálními cenami v ČR

Ceny alkoholu se mohou lišit v závislosti na místě a druhu alkoholu. V Dublinu si můžete dát pivo v restauraci cca za 5 EUR.

Otvírací doby v Irsku

Většina obchodů je otevřena od pondělí do soboty od 9:00 do 18:00. Některé obchody mohou mít delší otevírací dobu, zejména v obchodních centrech. V neděli jsou obchody zpravidla otevřené odpoledne, ale omezeného rozsahu. Turisticky frekventované oblasti mohou mít delší otevírací dobu i o víkendech.

Nejčastější dotazy

Jazykový pobyt je pobyt v zahraničí, kde navštěvujete kurzy v jazykové škole a používáte zvolený cizí jazyk při výuce i ve svém volném čase. Je to nejintenzivnější způsob učení se cizího jazyka, který si můžete dopřát.

Cena jazykového pobytu se odvíjí od zvolené jazykové školy, intenzity kurzů, zvoleného ubytování. Obecně ale lze říci, že týden na jazykovém pobytu pro rok 2024 stojí zhruba 17 000 Kč na týden.

Ano, každá jazyková škola má vlastní ceníky a jazykové kurzy v Anglii jsou zpravidla dražší, než na Maltě a Kypru. Pro přesnější cenové porovnání se podívejte na stránky jednotlivých jazykových škol.

Nejčastěji studenti volí ubytování v hostitelských rodinách, oblíbené jsou ale i rezidence a hotely, nebo studentské domy. Ubytování na jazykovém pobytu si zvolíte sami.

Studenti na jazykové pobyty nejčastěji létají pravidelnými linkami, případně využívají vlaků a dálkových autobusů (to pro Rakousko a Německo). V cílové destinaci na nádraží, nebo letišti Vás vyzvedne pracovník školy a dopraví do ubytování, tato služba se nazývá transfer.

Jazykový pobyt ocení všechny věkové skupiny. Je vhodný pro každého, kdo rád cestuje, poznává nová místa a k tomu ví, že znalost cizích jazyků otevírá obzory a možnosti.

Ano, jazyky v zahraničí mohou ve vypsaných termínech studovat i začátečníci. Ptejte se po jazykových školách, které kurzy pro začátečníky nabízí.

Jazykové školy nabízí kurzy s programem pro děti od 9 let, některé i pro děti od 2 let. Nejčastěji ale vyráží děti od 13 let a výše. Školy ale mají kurzy i pro dospělé a některé vypisují i speciální termíny pro věkovou kategorii 25+, nebo 50+.

Budete navštěvovat kurzy jazyka a volný čas bude plně ve vaší režii – můžete se účastnit programu, který nabízí jazykové školy, jít si zaplavat, do galerie, nebo do kina se spolužáky.

Na začátku pobytu vyplníte test jazykových znalostí, jazyková škola Vás zařadí do takové skupiny na výuku, kde jsou stejně pokročilí, jako vy sami. Proto se nemusíte bát, že nebudete ve výuce rozumět.

Ano, je možné požádat školu o společné ubytování. Jazykové školy ale ctí při ubytování pohlaví studentů – proto do jednoho pokoje neumístí chlapce a dívku. Leda by byli pár.

Jazykový pobyt se nekupuje jako dovolená, nečekejte nabídky ubytování, termínů a last minute. Promyslete si, jaký jazyk chcete studovat, jaké ubytování by Vám vyhovovalo a zeptejte se! Pokud tápete, zkuste náš test, který Vám pomůže s výběrem.

Ideální doba je cca půl roku až 3 měsíce před pobytem. Čím dřív, tím je větší pravděpodobnost, že ve vybraném termínu bude škola mít volno v ubytování a vybraných lekcích. Nejvíce se vyplatí jazykový pobyt zajišťovat ještě na podzim (říjen) na další rok – jazykové pobyty nabízí lepší ceny.

Vybrané jazykové pobyty

ATC

ATC

Vyplňte kontaktní údaje níže a výsledek testu vám zašleme na email.