Níže najdete návod, jak vybrat jazykový pobyt v zahraničí dle Vašich potřeb. Shrnutí článku v bodech by vypadalo asi jako: lokalita a jazyk, termín, věková skupina, výběr jazykové školy a její kvalita a ubytování.
Chcete se spíše podívat na video Jak vybrat jazykový pobyt?
Pro ty, kteří si raději poslechnou, jsem připravila také video na téma „Jak vybrat jazykový pobyt“.
Jazyk a lokalita
Jedním z prvních bodů při výběru jazykové školy je volba jazyka, který chcete na jazykovém pobytu v zahraničí zlepšit, nebo se naučit, na něj se váže také výběr konkrétní lokality.
Ačkoliv je možné studovat angličtinu třeba v Portugalsku, je dobré si uvědomit, že čas strávený v jazykové škole výukou je zpravidla kratší, než čas, který strávíte mimo zdi školy. Každý nápis, jízda autobusem a návštěva památek vám jazyk připomínají a vy si jej vštěpujete. Proto nelze očekávat, že v Portugalsku budete obklopeni angličtinou na každém kroku. Nejefektivnější studium jazyka probíhá právě tam, kde se jazykem běžně mluví.
Co se angličtiny týká je nabídka velmi široká. Nejoblíbenější zemí je stále Velká Británie, která kontakt s jazykem nabízí nejvíce. Dále studenti míří na Maltu, Kypr, do Ameriky, Austrálie, na Nový Zéland, nebo do JAR.
Při volbě lokality zvažujte také konkrétní město. Od Londýna lze čekat vyšší ceny, velké množství lidí ale také nekončící možnosti odpoledních aktivit – chcete se podívat na London Eye, projít si muzea a galerie, které jsou v Británii zdarma, potulovat se po parcích, nebo vás láká Sky Garden? Londýn bude to pravé místo. Pro studenty, kteří ocení historii a krásnou angličtinu je York jako dělaný, pro mladé je skvělý přímořský Brighton, kde se neustále něco děje. Tápete? Napište, ráda Vám poradím.
Výběr lokality jazykového pobytu hodnoťte i v rámci doby jízdy z jednotlivých letišť a dobrých spojů z ČR.
Zpravidla se nevyplatí jezdit na jeden týden pobytu a trávit hodiny a hodiny dopravou na místo a pak zpět. Proto třeba do USA studenti cestují nejčastěji na 3 týdny, kdy se již vyrovnáte se změnou časového pásma.
Na Maltu nebo do Anglie pak studenti nejčastěji míří na 2 a více týdnů, pobyty jsou ale možné už od jednoho týdne.
Termín pobytu
Jazykové školy jsou otevřené zpravidla po celý rok. Termín, kdy chcete vyrazit za jazykem, si tak zpravidla určujete sami. Termín ovlivňuje také cenu – školy si účtují letní příplatky, proto je pobyt v červenci cca o 1 500 Kč/týden dražší.
Na zvoleném termínu jazykového pobytu se odrazí i cena letenek.
V létě je třeba na jazykových kurzech v zahraničí očekávat větší množství studentů, nižší věkový průměr, ale také více otevřených kurzů i s různým zaměřením – třeba na marketing, větší nabídku organizovaných odpoledních aktivit.
Vaše věková skupina
Jazykové školy nabízí kurzy pro děti do 18 let, kurzy pro mladé dospělé ve věku 16–20 let, kurzy pro dospělé, kurzy pro studenty ve věku 30+ nebo 50+.
Kurzy pro konkrétní věkové skupiny mají často nástupní termíny, do všeobecných lekcí pro studenty ve věku 16+ se lze přihlásit po celý rok.
V průběhu školního roku jsou v jazykových školách na obecných kurzech především studenti ve věku kolem 20–35 let, v průběhu letních prázdnin se průměrný věk snižuje.
Jazykové pobyty v zahraničí dle věku, nebo zálib jsou vypisovány v konkrétních termínech, často obsahují také odpolední program a výlety. Příkladem jsou jazykové kurzy pro děti s odpoledními výlety, případně kurzy pro studenty ve věku 50 let a více, které často obsahují i tematické večeře, či prohlídky památek.
Typ jazykového pobytu
Jazykové školy nabízí různé intenzity výuky jazyka. Více se můžete dočíst v článku, který je věnovaný přímo typům jazykových pobytů.
Nejlepší jazykový pobyt v zahraničí vyberete tak, že si sami uvědomíte, co
od pobytu očekáváte a budete hledat školu, která představy splňuje.
Výběr jazykové školy
Jazykových škol po celém světě je nespočet, ale jak vybrat jazykový pobyt, který Vám sedne? Ačkoliv se to zdá být těžké, odpověď je jednoduchá – specifikujte své potřeby a touhy, a ptejte se! V LANGOU Vám poradím.
Angličtinu se učíte ve škole, nebo docházíte do jazykovky ve vašem městě, ale potřebujete se rozmluvit? V tom případě oceníte prakticky jakoukoliv jazykovou školu ve zvolené lokalitě. Všechny školy totiž dbají na komunikaci, v lekcích budete mít prostor si jazyk osvojovat na komunikativní úrovni.
Angličtinu potřebujete využívat při obchodních jednáních a prezentacích? Nejlépe vám bude v jazykové škole, která má akreditaci od British Council a zároveň nabízí i kurzy Business English.
Chcete na konci pobytu obdržet certifikát, kterým doložíte určitou jazykovou úroveň. Hledejte na školy, které nabízí možnost složení certifikátů z jazyka a navíc je na tomto poli úspěšná.
Jste úplný začátečník a chcete se jazyk začít učit od začátků? Hledejte podle vybraného termínu. Začátečnické kurzy jazykové školy vypisují v průběhu celého roku.
Tápete? Zeptejte se.
Kvalita jazykové školy
Z referencí se ale můžete snadno dozvědět, zda se studenti do jazykové školy vrací rádi, případně, zda hledají alternativy.
Vodítkem může být i datum založení jazykové školy, ačkoliv platí, že i nová škola může poskytovat velmi kvalitní výuku.
Jak kvalitní výuku jazyková škola nabízí lze zjistit z akreditací a zapsání školy v různých organizacích. British Council kontroluje výuku ve školách ve Velké Británii. Nejlepší jazykové školy nejen na Maltě jsou zase sjednoceny pod Quality English (toto je nadnárodní společnost, která působí i ve Velké Británii) a jejich akreditace je zárukou kvalitního vzdělávání.
Výběr ubytování
Výběr ubytování při jazykovém pobytu je také velmi důležitý. Do ubytování se vracíte každý den, využíváte kuchyň a koupelnu, potkáváte se se spolubydlícími.
Mezi nejčastěji volený typ ubytování je ubytování v hostitelské rodině. Hostitelská rodina nabízí studentům pokoj (často sdílený s dalším studentem), sdílenou koupelnu (některé školy nabízí tzv. koupelnu en suite – tedy vlastní k pokoji), stravu (nejčastěji snídani, případně obědový balíček a večeři). Studenti v hostitelské rodině s rodinou tráví čas u jídla, domlouvají se o čase, kdy se odpoledne, nebo večer vrátí. Celý pobyt je hodně založený na oboustranném kompromisu.
Při ubytování v hostitelské rodině je třeba počítat i s dopravou do školy. Některé sice jsou v docházkové vzdálenosti, jiné jsou ale na druhé straně města. Kde se nachází vaše hostitelská rodina se dozvídáte zpravidla v týdnu před odjezdem na pobyt. A kvůli lokalitě nemůžete rodinu změnit.
Mezi studenty jsou oblíbené také sdílené byty – apartmány, které jsou obsazeny dalšími studenty, se kterými máte společnou koupelnu i kuchyň, potkáváte se prakticky denně. Ne vždy se jedná o studenty z jedné jazykové školy. Velkou výhodou je jistá nezávislost, nevýhodu ale může představovat fakt, že si zodpovídáte za vlastní stravování – nikdo vám snídani nepřipraví.
Kde se nachází zvolený apartmán víte zpravidla již po rezervaci pobytu.
Studentské rezidence jsou místem, kde se setkáte s desítkami studentů ve společných prostorech, je to také typ ubytování, ke kterému školy zpravidla nenabízí žádnou stravu. Snídaně a večeře si studenti připravují ve společné kuchyni. Ubytování v rezidenci podporuje vaši komunikaci v daném jazyce s ostatními studenty, kdy se často účastníte i společného programu, můžete probírat i výuku ve škole a případné domácí úkoly.
Rezidence se často nachází v docházkové vzdálenosti od školy a adresu znáte již při rezervaci pobytu.
Poslední variantou bývá ubytování v hotelu. Veškerá objednaná strava je v režii hotelu a smíte využívat i hotelové zázemí – pro dospělé to jsou třeba posilovny, sauny, pro mladší mívají hotely vyhrazené bazény a společenské místnosti. Záleží na konkrétním hotelu.
Který hotel objednáváte víte již v průběhu rezervace pobytu a z nabídky.
Jak tedy vybrat jazykový pobyt v zahraničí?
Ujasněte si, co je cílem vašeho jazykového pobytu, zvolte lokalitu, intenzitu kurzu, ubytování a potom jazykovou školu. Pamatujte si, že to, že Vaše sestra byla před 5 lety spokojená v jedné jazykové škole, neznamená, že škola bude musí vyhovovat i Vám.