Novinky

Jak vybrat jazykový pobyt

Chcete si pobyt užít spíš v barech a na výletech, nebo chcete ze zahraničí odjet s hotovou zkouškou?

V článku se dozvíte:

Jazykový pobyt vybírejte postupně podle svých preferencí:
jazyk, lokalita, termín, počet lekcí jazyka a typ ubytování.

Jazyk a lokalita

Jedním z prvních bodů při výběru jazykové školy je volba jazyka, na něj se váže také výběr konkrétní lokality. 

Ačkoliv je možné studovat angličtinu třeba v Portugalsku, je dobré si uvědomit, že čas strávený v jazykové škole výukou je zpravidla kratší, než čas, který strávíte mimo zdi školy. Každý nápis, jízda autobusem a návštěva památek vám jazyk připomínají a vy si jej vštěpujete. Proto nelze očekávat, že v Portugalsku budete obklopeni angličtinou na každém kroku. Nejefektivnější studium jazyka probíhá právě tam, kde se jazykem běžně mluví. 

Co se angličtiny týká je nabídka velmi široká. Nejoblíbenější zemí je stále Velká Británie, která kontakt s jazykem nabízí nejvíce. Dále studenti míří na Maltu, Kypr, do Ameriky, Austrálie, na Nový Zéland, nebo do JAR.

Při volbě lokality zvažujte také konkrétní město. Od Londýna lze čekat vyšší ceny, velké množství lidí ale také nekončící možnost odpoledních aktivit – chcete se podívat na London Eye, projít si muzea a galerie, které jsou v Británii zdarma, potulovat se po parcích, nebo vás láká Sky Garden? Londýn bude to pravé místo. Pro studenty, kteří ocení historii a krásnou angličtinu je York jako dělaný, pro mladé je skvělý Brighton, kde se neustále něco děje. Tápete? Napište, rádi poradíme, všechny nabízené lokality známe. 

Výběr lokality jazykového pobytu hodnoťte i v rámci doby jízdy z jednotlivých letišť a dobrých spojů z ČR. 
Zpravidla se nevyplatí jezdit na jeden týden pobytu a trávit hodiny a hodiny dopravou na místo a pak zpět. Proto třeba do USA studenti cestují nejčastěji na 3 týdny, kdy se již vyrovnáte se změnou časového pásma.
Na Maltu nebo do Anglie pak studenti nejčastěji míří na 2 a více týdnů, pobyty jsou ale možné už od jednoho týdne.

Termín pobytu

Jazykové školy jsou otevřené zpravidla po celý rok. Termín, kdy chcete vyrazit za jazykem, si tak zpravidla určujete sami. Termín ovlivňuje také cenu – školy si účtují letní příplatky, proto je pobyt v červenci cca o 1 000 Kč/týden dražší. 
Na zvoleném termínu se odrazí i cena letenek.

V létě je třeba očekávat větší množství studentů, více otevřených kurzů i s různým zaměřením – třeba na marketing, větší nabídku organizovaných programů.

Vaše věková skupina

Jazykové školy nabízí kurzy pro děti do 18 let, kurzy pro mladé dospělé ve věku 16–20 let, kurzy pro dospělé, kurzy pro studenty ve věku 30+ nebo 50+. 
Kurzy pro konkrétní věkové skupiny mají často nástupní termíny, do všeobecných lekcí pro studenty ve věku 16+ se lze přihlásit po celý rok.

V průběhu školního roku jsou v jazykových školách na obecných kurzech především studenti ve věku kolem 20–35 let, v průběhu letních prázdnin se průměrný věk snižuje. 

Kurzy dle věku, nebo zálib jsou vypisovány v konkrétních termínech, často obsahují také odpolední program a výlety.

Typ jazykového pobytu

Jazykové školy nabízí různé intenzity výuky jazyka. Více se můžete dočíst v článku, který je věnovaný přímo typům jazykových pobytů

Nejlepší jazykový pobyt vyberete tak, že si sami uvědomíte, co
od pobytu očekáváte.

Výběr jazykové školy

Jazykových škol po celém světě je nespočet, jak ale vybrat tu správnou pro váš pobyt? To záleží na vašich potřebách.

Angličtinu se učíte ve škole, nebo docházíte do jazykovky ve vašem městě, ale potřebujete se rozmluvit? V tom případě oceníte prakticky jakoukoliv jazykovou školu ve zvolené lokalitě. Všechny školy totiž dbají na komunikaci, v lekcích budete mít prostor si jazyk osvojovat na komunikativní úrovni. 

Angličtinu potřebujete využívat při obchodních jednáních a prezentacích? Nejlépe vám bude v jazykové škole, která má akreditaci od British Council a zároveň nabízí i kurzy Business English. 

Chcete na konci pobytu obdržet certifikát, kterým doložíte určitou jazykovou úroveň. Hledejte na školy, které nabízí možnost složení certifikátů z jazyka. 

Jste úplný začátečník a chcete se jazyk začít učit od začátků? Hledejte podle vybraného termínu. Začátečnické kurzy jazykové školy vypisují v průběhu celého roku.

Kvalita jazykové školy

Z referencí se ale můžete snadno dozvědět, zda se studenti do jazykové školy vrací rádi, případně, zda hledají alternativy. 

Vodítkem může být i datum založení jazykové školy, ačkoliv platí, že i nová škola může poskytovat velmi kvalitní výuku.

Jak kvalitní výuku jazyková škola nabízí lze zjistit z akreditací a zapsání školy v různých organizacích. British Council kontroluje výuku ve školách ve Velké Británii. Nejlepší jazykové školy nejen na Maltě jsou zase sjednoceny pod Quality English (toto je nadnárodní společnost, která působí i ve Velké Británii) a jejich akreditace je zárukou kvalitního vzdělávání. 

Výběr ubytování

Výběr ubytování při jazykovém pobytu je také velmi důležitý. Do ubytování se vracíte každý den, využíváte kuchyň a koupelnu, potkáváte se se spolubydlícími. 

Mezi nejčastěji volený typ ubytování je ubytování v hostitelské rodině. Hostitelská rodina nabízí studentům pokoj (často sdílený s dalším studentem), sdílenou koupelnu (některé školy nabízí tzv. koupelnu en suite – tedy vlastní k pokoji), stravu (nejčastěji snídani, případně obědový balíček a večeři). Studenti v hostitelské rodině s rodinou tráví čas u jídla, domlouvají se o čase, kdy se odpoledne, nebo večer vrátí. Celý pobyt je hodně založený na oboustranném kompromisu. 
Při ubytování v hostitelské rodině je třeba počítat i s dopravou do školy. Některé sice jsou v docházkové vzdálenosti, jiné jsou ale na druhé straně města. Kde se nachází vaše hostitelská rodina se dozvídáte zpravidla v týdnu před odjezdem na pobyt. A kvůli lokalitě nemůžete rodinu změnit.

Mezi studenty jsou oblíbené také sdílené byty – apartmány, které jsou obsazeny dalšími studenty, se kterými máte společnou koupelnu i kuchyň, potkáváte se prakticky denně. Ne vždy se jedná o studenty z jedné jazykové školy. Velkou výhodou je jistá nezávislost, nevýhodu ale může představovat fakt, že si zodpovídáte za vlastní stravování – nikdo vám snídani nepřipraví. 
Kde se nachází zvolený apartmán víte zpravidla již po rezervaci pobytu.

Studentské rezidence jsou místem, kde se setkáte s desítkami studentů ve společných prostorech, je to také typ ubytování, ke kterému školy zpravidla nenabízí žádnou stravu. Snídaně a večeře si studenti připravují ve společné kuchyni. Ubytování v rezidenci podporuje vaši komunikaci v daném jazyce s ostatními studenty, kdy se často účastníte i společného programu, můžete probírat i výuku ve škole a případné domácí úkoly.
Rezidence se často nachází v docházkové vzdálenosti od školy a adresu znáte již při rezervaci pobytu.

Poslední variantou bývá ubytování v hotelu. Veškerá objednaná strava je v režii hotelu a smíte využívat i hotelové zázemí – pro dospělé to jsou třeba posilovny, sauny, pro mladší mívají hotely vyhrazené bazény a společenské místnosti. Záleží na konkrétním hotelu. 
Který hotel objednáváte víte již v průběhu rezervace pobytu a z nabídky. 

Vybrané jazykové pobyty

ELC Brighton

British Study Centres

ELC Loxdale

Vyplňte kontaktní údaje níže a výsledek testu vám zašleme na email.