Anglie, Skotsko, Wales
Jazykový pobyt, Velká Británie
Na co se připravit při odjezdu na jazykový pobyt v Anglii? Jak se do Británie dostat, jaké potřebujete doklady, kolik peněz si vyměnit, jaké čekat počasí a co si zabalit.
Studenti z celého světa
Bohatá nabídka programu
Nejlepší jazykové školy
Pravá britská angličtina
Jazykový pobyt ve Velké Británii
Informace o Anglii, Skotsku a Walesu
Jak do Anglie
Mezi Prahou a Londýnem létají letadla na denní bázi. Výhodou je, že do Anglie je možné se dostat z různých koutů České republiky (Brno, Ostrava, Pardubice) a to díky nízkonákladovým společnostem jako je Ryanair, EasyJet nebo WizzAir. Přímé lety trvají zpravidla kolem 2 hodin času. Zpáteční letenka s odbaveným zavazadlem zpravidla stojí v letní sezóně sezóně kolem 7 000 Kč, mimo léto se lze dostat i na částky nižší.
Úřední jazyk - angličtina
Úředním jazykem ve Spojeném Království je angličtina.
Někteří britskou angličtinu považují za tu jedinou správnou, toto tvrzení je možná docela odvážné, protože i v jiných zemích se v jazykových školách učí „správná“ angličtina.
Pravdou zůstává, že v případě, že se snažíte připravit na některé zkoušky, je právě britská angličtina ta, která se testuje. S materiály původem z Británie se setkáváme v jazykových školách i na školách základních a středních.
Doklady pro vstup do Spojeného Království
Po odchodu Británie z Evropské Unie se změnily také podmínky pro vstup.
Pro klasické pobyty v délce do 3 měsíců není třeba zajišťovat vízum a českým a slovenským studentům stačí platný cestovní pas. Pro pobyty delší je třeba vyřídit studentské vízum.
Ti, kteří nemají občanství ze zemí EU je třeba vyřídit cestovní vízum i na pobyty kratší.
Aktuální podmínky vstupu do Velké Británie je možné sledovat na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Doprava ve Velké Británii
V celé Velké Británii se jezdí vlevo, toto ze začátku pobytu může způsobit úsměvné situace a nebo ujetí autobusu, protože budete stát na zastávce ve špatném směru. Během pár prvních dní si ale na dopravu zvyknete.
V Anglii se můžete dopravovat různými způsoby, velmi rozšířená je železnice, autobusová doprava i taxíky.
Jazykové školy nabízí službu transferu (vyzvednutí na letišti při příletu), která cestování první den do ubytování značně zjednodušuje. Zvažte tuto možnost na příjezd. Pro děti do 18 let zpravidla bývají transfery povinnou součástí balíčku.
Cestování vlakem
Vlaky ve Velké Británii obsluhuje National Rail, která se dělí na několik menších společností s lokální působností.
Vlaky jezdí na čas, jízdenky lze pořídit přímo na nádraží, u průvodčího s příplatkem, nebo ideálně v předstihu online.
Cestování autobusem
Každé město má svoji hromadnou dopravu, která obsluhuje města a nejbližší okolí. Meziměstské autobusy jsou obsluhovány různými společnostmi. Nejrozšířenější jsou autobusy National Express, případně poté Omio.
Jízdenky doporučuji pořídit s předstihem online. U řidiče je možné jízdenku také zakoupit, některé spoje ale už neberou hotovost.
Taxíky
I v Británii ve větších městech jezdí například Uber. Občané ale zpravidla podporují místní taxi služby – číslo na ně je možné získat přímo od jazykových škol. Některé jazykové školy mají i vyjednané lepší sazby pro své studenty, zeptejte se.
Měna - GBP
V Anglii se platí britskými librami. Anglicky se řekne jedna libra „pound“. Libra má 100 pencí (tzv. „p“).
V posledních letech probíhala výměna starých bankovek. Všechny platné bankovky jsou aktuálně plastové a mají průhledné kolečko.
Výměnu peněz doporučuji provést již v České republice a na pobyt odjíždět s hotovostí. Kurzy tak bývají výhodnější.
Pokud potřebujete vybrat peníze z automatu, doporučím vybírat přímo z automatů bank, nikoliv z automatů označených pouze jako ATM, které si strhávají vysoké poplatky za výběr.
V Británii je velmi populární platit platební kartou. Některé veřejné toalety už v hotovosti nezaplatíte, proto na pobyt doporučuji kartu s sebou vzít.
Pokud platíte částku do 100 GBP je možné zaplatit bezkontaktně. Na větší nákupy je ale třeba kartu vložit do terminálu a zadat PIN.
Doklady při pobytu
Při pohybu v Británii doporučím u sebe nosit především kartičku od jazykové školy. Některé školy Vám vytisknou kartičku i s fotografií. Kartičky jazykových škol, mimo potvrzení identity, mohou zajistit například levnější oběd v některé z restaurací, nebo poskytnout další výhody.
Pasy je dobré nechávat na ubytování, bezpečně uložené v kufru.
Pamatujte, že ve Velké Británii nejste povinni u sebe doklad totožnosti nosit.
Svátky v Anglii
Ve státní svátky se nekoná jazyková výuka. Při zvažování svého termínu mějte toto na paměti. Jazykové kurzy, které nejsou uskutečněny z důvodu státního svátku, nejsou nahrazeny.
Termíny státních svátků lze ověřit na stránkách vlády.
Počasí ve Velké Británii
Svým studentům často říkám, že „počasí v Anglii není takové, jako se zdá být za oknem.“
Díky vlivu oceánu je počasí v Británii nevyzpytatelné. Ráno svítí sluníčko, kolem oběda prší a večer si opět můžete užít krásný západ slunce nad mořem, který okoření silný vítr.
Zpravidla platí, že do Británie je dobré zvažovat podobné oblečení, jako nosíme v různých ročních obdobích i u nás. Plus zvažovat nepromokavé věci.
V zimě teploty padají k nule a při větru může být pocitově velká zima. Na jaře se teploty drží kolem 15°C, v létě šplhají nárazově až k 28° a podzim přináší opět teploty kolem 13°C.
Zvažujte i přímo lokalitu. Ve Skotsku je zima větší, letní teploty se drží kolem 20°, můžete očekávat více zatažených dní a více deště, v zimě není výjimkou sníh. Na jižním pobřeží si můžete užít docela dost slunečných dní, které střídá déšť a zataženo.

Co si zabalit na jazykový pobyt
Obsah kufru je jistě třeba přizpůsobit ročnímu období.
V létě je třeba zabalit i opalovací krém a letní oblečení, zároveň ale nezapomeňte na bundu a třeba mikinu.
Anglické domy jsou chladnější, než známe od nás. Doporučuji proto vždy i papuče a třeba teplejší ponožky a pyžamo.
Co si zabalit:
- Cestovní doklady, peníze na dobu pobytu
- Potvrzení od jazykové školy a informace o helplince
- Prázdný sešit a psací potřeby do výuky
- Redukci do zásuvky, případně rozdvojku
- Vlastní sprchové gely, šampony a ostatní hygienické pomůcky
- Opalovací krém, krém po opalování
- Vlastní ručník
- Vhodnou obuv (na léto sandály, tenisky a obuv domácí)
- Dostatek oblečení na celý týden
- Základní léky a náplasti
Pár tipů pro pobyt v UK
Voda z kohoutků v Británii je pitná.
Základní hygienické pomůcky získáte relativně levně například v obchodech Poundland, kde je možné zakoupit i redukce do zásuvky.
Britské domy často mají špatně řešené vedení vody, proto mívají slabší proud ve sprše.
Při běžných nemocech (chřipka, nevolnost, bolesti v krku) se v Anglii chodí v první řadě do lékárny, kde Vám lékárník poradí, co je vhodné nasadit a doporučí i základní léčbu. K lékařům se chodí až s vážnějšími projevy.
Vezměte si s sebou platební kartu.
Při nákupu svačin hledejte Meal Deal. Například v Tescu díky této nabídce pořídíte sendvič, pití a sladkou tyčinku, nebo brambůrky za cca 4 GBP.
Nákupy na Maltě - Otvírací doby
Vzhledem k volnému času, který při jazykových pobytech v zahraničí klasicky máte je nedílnou součástí i nakupování. Někteří se oddávají nákupům oblečení, jiní si vystačí s nákupy drobností – něco na zub, voda/nápoje, či základních hygienických potřeb.
Ve Velké Británii se nachází velké množství obchodů s oblečením, elektronikou. Velká nákupní centra jsou zpravidla na okraji měst. Velké značky ale mají svoje obchody také v centru města.
Supermarkety jsou otevřené cca od 6:00 do 22:00, menší obchody mívají otevírací dobu velmi podobnou.
V neděli ale zpravidla obchody ve městech zavírají kolem 4. hodiny odpolední.
Ceny základního zboží a potravin na Maltě
Sladké nápoje, 0,5 litrů cca 1,20 GBP
Sladké tyčinky kolem 1 GBP
Káva „take away“ kolem 2,5 GBP
Pečivo – dle výběru, klasické croissanty kolem 1 GBP
Brambůrky svačinové balení kolem 1 GBP
Připravený sendvič kolem 2 GBP
Hlavní chod v běžné restauraci včetně nápoje cca 8 GBP
Hygienické potřeby jsou cenově srovnatelné s aktuálními cenami v ČR
Ceny alkoholu za poslední dobu vzrostly, pivo v restauraci si zde dáte cca za 4 GBP.
Na týdenní pobyt v případě, že máte zajištěnou stravu doporučuji cca 70–100 GBP, se kterými lze pěkně vyžít. Pokud jedete na pobyt bez obědů, doporučím počítat s částkami od 8 GBP na obědy, to ale záleží, jak si obědy představujete. Sendvič s kouskem ovoce a vodou lze zakoupit v částkách do 5 GBP.