LANGOU za jazykem

Malta, Gozo a Comino

Jazykový pobyt,
Malta

 

Nejlépe hodnocené školy na Maltě. 

Na co se připravit při odjezdu na jazykový pobyt na Maltě? Jak se na Maltu dostat, jaké jsou třeba doklady, kolik peněz vyměnit, jaké čekat počasí a co si zabalit.

Studenti z celého světa

Bohatá nabídka programu

Nejlepší jazykové školy

Bezpečná lokalita pro děti i dospělé

Jazykové školy na Maltě

Malta je velmi oblíbenou destinací pro studenty jazyka, krom příjemného počasí nabízí také několik skvělých akreditovaných jazykových škol. Vyberte si tu svoji.

pro dospělé

European School of English

pro dospělé, Malta, Gozo

BELS

pro děti

European School of English

pro děti

BELS

Jazykový pobyt na Maltě

Připravte se na jazykový pobyt na Maltě: co si zabalit, doklady, měna, úřední jazyk, ceny na ostrově, jak funguje a kolik stojí hromadná doprava.

Jak na Maltu

Malta má od jara do podzimu dobré spojení z Prahy. Minimálně 2× týdně na Maltu létá společnost Air Malta. Která nabízí přímé lety v délce do 3 hodin. Zpáteční letenka s odbaveným zavazadlem zpravidla stojí v sezóně kolem 8 000 Kč.

Letecky se lze dopravit na Maltu také z Vídně, odkud také létá Air Malta a cena za letenku s odbaveným zavazadlem se pohybuje kolem 7 000 Kč. Spoje z Vídně jsou dostupné po celý rok. 

Nízkonákladová společnost Ryanair na Maltu létá také z Bratislavy a to po celý rok, kdy cca od dubna přidávají více letů. Cena letenky s odbaveným zavazadlem se pohybuje v částkách kolem 5 000 Kč. 

Úřední jazyk - angličtina, maltština

Úředními jazyky jsou angličtina a maltština. Angličtinu používají Malťané k běžné komunikaci. Maltština je využívána především mezi Malťany, kteří ale s ostatními mluví anglicky.
Nápisy na dopravním značení jsou v maltštině, nápisy na obchodech v angličtině. 

Maltština je kombinací italštiny a muslimských jazyků z dob dávno minulých. 

Doklady pro vstup do Maltské republiky

Malta je součástí Evropské unie, pro cesty na Maltu proto občanům České a Slovenské republiky stačí platný občanský průkaz

Malta nevyžaduje žádná speciální očkování, ačkoliv v minulosti bylo podmínkou vstupu očkování na COVID-19. 

Aktuální podmínky vstupu na Maltu je možné sledovat na stránkách Ministerstva zahraničních věcí

Jazykový pobyt
Vstup na Maltu pro občany SR a ČR je podmíněný platným občanským průkazem. Aktuální podmínky vstupu ale sledujte.

Doprava na Maltě

Na Maltě se jezdí vlevo. V prvních dnech proto může být přecházení trochu chaotické. Nezapomeňte ale na proslulé britské přechody „se žlutou koulí“, které se nachází i na Maltě – na těchto přechodech má chodec přednost.

Malta je vyspělý stát, na ostrovech Gozo i Malta funguje klasická hromadná doprava, která propojuje celý ostrov autobusy a jednotlivé ostrovy lodním spojením. Comino je ostrovem neobydleným, tedy, bydlí zde jedna rodina a přes léto tu najdete pár kempujících osob.

Jízdní trasy hromadné dopravy jsou dostupné online. Na každé zastávce je také jízdní řád. Silně ale doporučuji nepočítat s tím, že na místo určení dojedete na čas. Autobusy trpí na častá zpoždění. 
Platba za jízdné probíhá u řidiče, je možné platit kartou. Jízdenka ve dne stojí 2 EUR a v noci 3 EUR (spoje označené jako N). Na jednu jízdenku můžete po ostrově jezdit 2 hodiny – platí i na zpáteční cestu, pokud ji stihnete v čase. 
Pokud ale plánujete jezdit častěji, doporučím pořízení 7denní jízdenkové karty, kterou lze zakoupit na vícero místech na Maltě, seznam najdete zde.

Na ostrovech je možné si zapůjčit auto, nebo skútr. Ve městech se v posledních letech rozmohly i sdílené koloběžky. Fungují zde dopravní společnosti jako je Uber, eCabs, nebo Bolt, všichni mají obdobné ceny a za relativně levný peníz vás dovezou všude po ostrovech. Doporučím nainstalovat aplikace jednotlivých společností a jízdy si vyhodnotit.

 

Měna - EUR

Měnou na maltských ostrovech je Euro. Ve všech městech je možné najít směnárny a banky. Ve většině podniků lze platit kartou. Vždy je ale dobré mít po ruce pár drobných. 

Záměnu peněz doporučuji provést již v České republice a na Maltu odjíždět s hotovostí. Kurzy tak bývají výhodnější. 

Pokud potřebujete vybrat peníze z automatu, doporučím vybírat přímo z automatů bank, nikoliv z automatů označených pouze jako ATM, které si strhávají vysoké poplatky za výběr. 

Doklady na Maltě

Při pohybu na Maltě doporučím u sebe nosit především kartičku od jazykové školy. Některé školy Vám vytisknou kartičku i s fotografií. Kartičky jazykových škol, mimo potvrzení identity, mohou zajistit například levnější oběd v některé z restaurací, nebo poskytnout další výhody.

Pasy je dobré nechávat na ubytování, bezpečně uložené v kufru.

Svátky na Maltě

Ve státní svátky se na Maltě nekoná jazyková výuka. Při zvažování svého termínu mějte toto na paměti. Jazykové kurzy, které nejsou uskutečněny z důvodu státního svátku, nejsou nahrazeny.

Termíny státních svátků lze ověřit na stránkách vlády Maltské republiky. 

Počasí na Maltě

Pro mnoho studentů hraje důležitou roli termín pobytu, kdy vyráží za jazykem. Mnozí jazykový pobyt využívají i jako dovolenou, kdy ráno chodí do školy a pracují na jazyku a odpoledne se těší, že půjdou šnorchlovat, opalovat se, nebo se vydají na poznávání ostrova. 

Nejchladnějšími měsíci na Maltě jsou zpravidla prosinec, leden a únor. Je to období, kdy lze očekávat i občasné dešťové srážky a teploty kolem 15°C. Nižší teploty a dešťové srážky s sebou ale nesou i to, že uvidíte Maltu pokrytou zelení. Čemuž nemusí nikdo, kdo zde byl v létě, věřit. 

Jaro na Maltě začíná v březnu, kdy se teploty pohybují kolem 21°C a výš. Můžete ale ještě očekávat jarní vítr. Je to ideální období na pěší turistiku a poznávání. 

Letní měsíce se nesou ve znamení vyšších teplot kolem 32°C, moře má kolem 25°C a zhruba v srpnu už nemusí být úplně osvěžující. Teploty potom začínají padat níže kolem poloviny září. 

Podzim je teplotně podobný jaru, ale moře je ještě vyhřáté, proto je možné se koupat případně i v říjnu. Očekávejte ale více srážek, než je tomu na jaře. I přesto se ale málokdy stane, že by propršel celý den.

Co si zabalit na jazykový pobyt

Obsah kufru je jistě třeba přizpůsobit ročnímu období, lze ale říci, že na Maltě ani v zimě moc neunosíte kabáty. Zato se ale hodí šály, které chrání proti větru. V létě je určitě třeba zabalit opalovací krém a letní oblečení. I večery jsou zpravidla teplé, tedy mikiny zůstávají v kufrech a je spíše vhodné je nosit do školy na výuku, kde často jede klimatizace a vnitřních prostorech i v dopravních prostředcích bývá kolem 20°C. Na což nejsme zvyklí. Díky klimatizaci se studenti nejčastěji potýkají s bolestí v krku. Rozhodně nedoporučuji do výuky chodit s mokrými vlasy, ať už ze sprchy, nebo z pláže.

Co si zabalit:

* Voda z kohoutku na Maltě není pitná. Studenti dostávají pití na snídani, oběd a večeři. Pro dodržování pitného režimu na ostrově, kde je v létě opravdu teplo, je ale třeba počítat s kupováním pitné vody. Nejvýhodnější jsou 2l flašky v supermarketech, ale všude se nachází i automaty s nápoji. Výdaj na pitnou vodu je cca kolem 10 EUR/týden. 

Nákupy na Maltě - Otvírací doby

Vzhledem k volnému času, který při jazykových pobytech v zahraničí klasicky máte je nedílnou součástí i nakupování. Někteří se oddávají nákupům oblečení, jiní si vystačí s nákupy drobností – něco na zub, opalovací krém, voda/nápoje, či základních hygienických potřeb. 

Obchody na Maltě jsou různé – najdete zde nákupní centra a ulice s obchody všeho druhu (například v městečku Sliema), ty jsou zpravidla otevřené od cca 9 hodin do 21 hodin. Supermarkety otvírají ráno dříve, i kolem 7. hodiny a zavírají kolem 9., a malé potraviny se zbožím všeho druhu otevírají i kolem 6. hodiny ráno a zavírají i v 11 hodin v noci. Otevírací doba ale záleží na termínu návštěvy. V létě jsou obchody otevřené delší dobu. Ve většině obchodů akceptují platby kartou. 

Ceny základního zboží a potravin na Maltě

Minerální voda, 2 litry cca 0,80 EUR
Sladké nápoje, 0,5 litrů cca 1,20 EUR
Sladké tyčinky kolem 1 EUR
Káva „take away“ kolem 3 EUR
Pečivo – dle výběru, klasické croissanty kolem 2 EUR
Brambůrky svačinové balení kolem 1 EUR
Připravený sendvič kolem 2 EUR
Hlavní chod v běžné restauraci včetně nápoje cca 15 EUR
Hygienické potřeby jsou cenově srovnatelné s aktuálními cenami v ČR
Ceny alkoholu za poslední dobu vzrostly, pivo v restauraci si zde dáte cca za 4 EUR.

Na týdenní pobyt v případě, že máte zajištěnou stravu doporučuji cca 70–100 EUR, se kterými lze pěkně vyžít. Pokud jedete na pobyt bez obědů, doporučím počítat s částkami od 8 EUR na obědy, to ale záleží, jak si obědy představujete. Sendvič s kouskem ovoce a vodou lze zakoupit v částkách do 5 EUR.

Jazykový pobyt na Maltě, tip na program, volný čas, teplé počasí
Jazykový pobyt, Malta, angličtina, tip na výlet: Marsaxlokk