LANGOU za jazykem

Jak se naučit cizí jazyky?

Podívejte se na osvědčené postupy, jak se naučit cizí jazyk, a inspirujte se.

Proč se učit cizí jazyky?

Cizí jazyky nám otevírají svět, na tom se jistě shodneme. 

Dovolené jsou příjemnější a méně stresující, když nemusíme čelit jazykovému bloku, poslech cizojazyčných podcastů přináší další informace z celého světa. Jazyky nám pomáhají k získání lepší pracovní pozice ale i pochopit jiné kultury. Dle výzkumů přináší i studium cizích jazyků nové podněty pro mozek a je rozvíjena kreativita.

Jednoduché tipy na učení se jazyků:

 1. Začněte s základními frázemi a slovy: Začněte s nejzákladnějšími frázemi a slovy, jako jsou pozdravy, čísla, barvy a denní činnosti.

 2. Využívejte technologie: Existuje mnoho aplikací a online zdrojů, které vám pomohou se učit angličtinu, mezi oblíbené aplikace patří Duolingo, Babbel, Rosetta Stone nebo Memrise.

 3. Používejte cizojazyčné materiály: Čtěte knihy,  sledujte filmy a seriály bez titulků a poslouchejte hudbu. Jako podporu poslechu doporučuji použít titulky, ale samozřejmě v tom konkrétním jazyce, který se učíte. 
  Pro začátek lze číst/sledovat dětské pohádky – jazyk je zde jednoduchý, doprovázený činy hlavních hrdinů, což pomáhá si jazyk automatizovat.

 4. Mluvte s rodilými mluvčími: Kdykoliv máte příležitost, mluvte s rodilými mluvčími, ať už osobně nebo prostřednictvím sociálních sítí, či při hraní online her. 
  Pro rozmluvení samozřejmě pomáhá i komunikace s ostatními studenty – doporučuji ale okruh přátel studentů neustále rozšiřovat, abyste se ve dvojici nepodporovali v nesprávném použití cizí řeči.

 5. Používejte jazyk při každodenních činnostech: Pokuste se v každodenních situacích, jako je nakupování, jídlo nebo cestování,  používat cizí řeč
  Můžete si vytvořit nákupní seznam v angličtině, při procházce si v duchu říkat, co vidíte, ve španělštině a doma si popisovat váš den ve francouzštině. 
  TIP: Pro zkrácení cesty mám ráda třeba anglickou hru „I spy with my little eye“

 6. Zúčastněte se jazykových kurzů: Navštěvování jazykových kurzů vyučovaných rodilými mluvčími je účinným způsobem, jak se naučit všechny možné jazyky. Tyto kurzy jsou k dispozici v jazykových školách, online nebo v jazykových centrech.
  Pozor: rodilý mluvčí je přínosem pro komunikaci, nikdo ale nevysvětlí gramatiku a správné použití výrazů jako učitel, který má potřebné kurzy pro výuku cizinců. 
  Už jste zkoušeli cizinci vysvětlovat češtinu? A zvládli byste to?

 7. Pobyt v zahraničí: Jazykový pobyt v zahraničí je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak se naučit cizí jazyk. Sama lokalita a generované situace vás budou nutit mluvit a jazyk používat na denní bázi.
  Ačkoliv je možné jet třeba do Španělska na kemp s angličtinou, toto vám sice ráda zajistím, ale nedoporučím. Jazyk nejsou jen slovíčka, gramatika a memorování, jazyk je kultura, styl života a nátura rodilých mluvčí. 

Nejoblíbenější cizí jazyky v ČR

Angličtina

Současný svět je orientován na angličtinu, která se stala prvním světovým jazykem. Angličtinu aktuálně používá asi 17 % světové populace – do této statistiky jsou započítáni ti, pro které je angličtina rodným jazykem, ale také všichni, kteří angličtinu používají jako druhý, třetí a nebo další jazyk. Co se týká žebříčku jazyků z pohledu rodilých mluvčích, angličtina obsazuje 3. příčku. 

Prognózy tvrdí, že do roku 2050 by angličtinou měly mluvit cca 2 miliardy světové populace. Podrobnější statistiky o angličtině najdete například zde.

Španělština

Španělština je oficiálním jazykem ve 20 zemích světa a dle statistik ji používá více než 500 milionů světové populace. A je druhým nejběžnějším rodným jazykem hned po čínštině, která drží první příčku.

Španělština je prý jedním z nejjednodušších jazyků, které se můžete začít učit. Pokud byste se chtěli podívat na pár základních frází ve španělštině včetně pozdravu „Hola“, můžete třeba zde.

Francouzština

Udává se, že téměř 300 milionů lidí na celém světě na denní bázi používá francouzštinu jako rodný nebo naučený cizí jazyk. Zhruba polovina z osob používajících francouzštinu žije v Africe. Úředním jazykem je francouzština ve 29 státech na světě.

Se současným vývojem by francouzsky ve světě mohlo do 25 let mluvit cca 700 milionů světové populace. Jak se představit francouzsky? Podívejte se.

jak se učit cizí jazyky, angličtina, španělština, francouzština
jak se učit cizí jazyky, angličtina, španělština, francouzština